Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aspendos'ta Hamlet zamanı

20'nci Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde sahnelenecek olan ikinci eser Hamlet olacak. Eser, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından saat 21.00'de sahnelenecek

Giriş Tarihi: 11.9.2015
Aspendos'ta Hamlet zamanı
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 22. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde sahnelenecek ikinci bale eseri, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sergilenecek olan Hamlet olacak. Bu akşam saat 21.00'de sahnelenecek olan ve 2014-2015 sanat sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin dünya prömiyerini yaptığı eser, seyirci tarafından bilinen, beğenilen ve yoğun ilgi gösterilen klasik bir eser.

MAGALASHVILI SAHNELEDİ

Revaz Gabichvadze'nin bestelediği ve koreograf Nugzar Magalashvili'nin sahneye koyduğu Hamlet'te orkestrayı Şef Sunay Muratov ve Mustafa Erdoğan yönetiyor. Librettosu Medeia Magalashvili'ye ait olan eserin dekor tasarımı Savaş Camgöz, kostüm tasarımı Sevtaç Demirer Ulaş, müzik düzenlemesi Kaha Stabadze ve Zurab Nadareishwili, ışık tasarımı ise Fuat Gök'e ait. Eser'de Hamlet'i Burak Kayıhan, Claudius'u Eren Keleş, Laertes'i Kuzey Kıyıcan, Ophelia'yı Özge Başaran, Gertrude'u Mine İzgi, Polonius'u Serhat Elifer, Mezarcı'yı Hakan Odabaşı, Hayalet Baba'yı ise Taner Oğuzhan canlandırıyor.

SHEAKESPEARE ESERİ
Sheakespeare'in oyunundan hareketle sahneye koyulan Hamlet'in konusu kısaca şöyle: "Danimarka'da, Elenor Sarayı'nda, babasının ani ölüm haberini alan Hamlet, bu acının hemen arkasından amcası Cladius'un tahta çıkacağını ve annesi Gertrude ile evlenme kararı aldıklarını duyarak yıkılır. Babasının ölümünün üzerinden daha kırk gün bile geçmeden başlayan düğün hazırlıkları karşısında Hamlet, gördüklerine ve duyduklarına inanamaz. Düğün öncesinde ve sonrasında sergilediği gergin tavırlar, amcası Cladius'u sinirlendirmekte ve korkutmakta, annesi Gertrude ise büyük bir huzursuzlukla kıvranmaktadır. Hamlet, onlara bu ihanetlerini her ne pahasına olursa olsun ödetmeye ant içmiştir. Bu uğurda sevdiklerine ve masum insanlara zarar vermekten çekinmez."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aspendos'ta Hamlet zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN