Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehit ailesinin isyanı

Giriş Tarihi: 1.10.2015
Şehit ailesinin isyanı

Antalya'nın Kemer ilçesinde, şehit kardeşinin ismi verilen parkta alkol satışı yapılmasına engel olamayan ikizi Celalettin Gürdal, isminin parktan kaldırılması için yargıya başvuruyor

Dağlıca'da 2007 yılında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Selçuk Gürdal'ın Kemer'de adının verildiği parkın ismi mahkemelik oluyor. Şehidin adının verildiği parkın sarhoş ve alemcilerin uğrak yeri haline gelmesi şehit ailesini isyan ettirdi. Aile, çocuklarının adının parktan kaldırılmasını veya alkol satışının yasaklanmasını istedi. Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği de aileye destek verdi.

SÜREÇ 2009'DA BAŞLADI

Süreç, 2007 yılında AK Partili Kemer Belediyesi yönetimi tarafından şehidin isminin verildiği parkta, 2009 yılında belediye yönetimini devralan MHP'li Mustafa Gül'ün alkol satan bir büfeye izin vermesiyle başladı. Alkol satışının durdurulması için müracaatları sonuçsuz kalan şehit ailesinin son talebi şehidin isminin parktan kaldırılması oldu.

ALEMCİLERİN YERİ
Şehidin ikiz kardeşi Celalettin Gürdal, 2009'dan sonra büfede içki satışına müsaade edildiğini belirterek, "İçki satışı başlayınca park sabahlara kadar sarhoşların ve alemcilerin uğrak yeri oldu. Bu durum bizim için rezillikten başka bir şey değil. Rencide oluyoruz" ifadelerini kullandı.

YARGıYA BAŞVURACAK

Celalettin Gürdal, kardeşinin adının yazılı olduğu parkta içki satılmaması için birçok girişimde bulunduğunu ancak sonuç alamadığını belirterek, "Son çarem, şehidimizin isminin bu parktan kaldırılması için yargı yollarına başvurmak. Kardeşim dini bütün bir kişiydi. Ayağında mestlerle şehit oldu. Biraz vicdan varsa, kardeşimin kemiklerinin sızlamaması için alkol satışı durdurulur. Ya alkol satışı kalkacak ya da parktan ismi kalkacak" diye konuştu. Taleplerini Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül'e bir aracı ile de ilettiklerini anlatan Gürdal, "Verilen cevap bizi daha çok üzdü. Başkan Gül, 'Bugün Atatürk Parkı'nda dahi alkol alınıyor. Bunu nasıl engelleyebilirim' demiş. Bu bizi yaraladı" diye konuştu. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'a da elektronik posta ile ulaşmaya çalıştığını dile getiren Gürdal, "Hiçbir cevap alamadım. MHP gibi şehit haklarını koruduklarını söyleyen bir partiye bu tutum yakışmıyor" ifadelerini kullandı. Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Cengiz Nizam'dan da şehit ailesine destek geldi. "Bir şehidin isminin verildiği parkta alkolle ilgili bir şeyi düşünmek bile hata" diyen Nizam, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül'e çağrıda bulundu. Nizam, "Şehit aileleri belirli bir hassasiyet gösteriyor. Aynı hassasiyeti Mustafa Gül'den bekleriz. Madem 'Misyonum şehitlere ve gazilere destek' diyorlar, o zaman bu alkol satışını hemen durdurmaları gerekiyor" dedi.

ŞEHİT BİSTRO ÖRNEĞİ
Antalya'da daha önce ANSAN'ın işlettiği çay bahçesinin, Şehit Bistro ismiyle açılmasına gösterilen tepkileri hatırlatan Cengiz Nizam, "Orada içki satılmamasına rağmen, sadece bistro isminin alkollü mekan anlamına gelmesi nedeniyle haklı bir tepki gösterilmişti. Büyükşehir Belediyemiz duyarlılık gösterip bu ismi Şehitler Çay Bahçesi olarak değiştirdi. Aynı duyarlılığı Kemer Belediyemizden de bekliyoruz" diye konuştu.

SEÇERKEN ÖZEN GÖSTERİLMELİ
Şehitlerin isimleri verilen alanların özenle seçilmesi gerektiğinin altını çizen Cengiz Nizam, "Belediye meclislerinin isim verme komisyonları bu konuları tüm detaylarıyla değerlendirmeli. Şehitlerimize saygı adına, alkol satışının olmaması gerekiyor. Oyun ve eğlence tarzı işletmeler bulunmaması gerekiyor" diyerek uyarıda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit ailesinin isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN