Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya tarımına sulama dopingi

Giriş Tarihi: 4.10.2015
Antalya tarımına sulama dopingi

DSİ, taşkın koruma ve sulama projeleri ile 146 bin hektar tarım arazisini suya kavuşturdu. Antalya tarımında tam bir sulama devrimi yaşanıyor

Antalya'nın Aksu Çayı'nda kış aylarında yaşanan sel baskınları Devlet Su İşleri'nin (DSİ) 'Su Taşkınlarını Önleme Projesi' ile son buluyor. Sık sık taşkınların yaşandığı Aksu Çayı çevresinde Türkiye'de ilk kez toplulaştırma modeli ile hem taşkınlar önleniyor hem de toprak imarı sağlanıyor. DSİ 13'üncü Bölge Müdürü Turkay Özgür, "Antalya'da tarımsal sulamada tam bir devrim yaptık. 146 bin hektar tarım arazisini sulamaya kazandırdık. Bölgeyi adeta küçük GAP'a çevirdik" dedi.

TAŞKIN YAŞANMAYACAK

Antalya'da kış aylarında sık sık taşkınların yaşandığı ve tarım alanlarının sular altında kaldığı sel bölgesinde DSİ özel bir çalışma düzenledi. Önleme proje çalışmaları kapsamında Devlet Su İşleri (DSİ) 13'üncü Bölge Müdürü Turkay Özgür, 17 milyon liralık ödeneğe ilave 53 milyon lira daha eklenmesinin ardından toplam 70 milyon liralık ödenekle Aksu Çayı taşkınlardan kurtarılarak toprak imarı sağlandığını bildirdi.

105 BİN DEKAR KORUNACAK
Özgür, Aksu Çayı'nda yapılan çalışmalar ile 105 bin dekar tarım alanının taşkından korunduğunu söyledi. Aksu Çayı kenarından 52 kilometre sağlı sollu set oluşturarak taş tahkimatı yaptıklarını da belirten Özgür, "Bu proje kapsamında Aksu Çayı'nın yan kolları ile birlikte ıslah edilen kısmı 70 km'yi bulacak. Aksu'da 105 bin dekar alanı taşkından korumuş olacağız. Bu projenin en önemli özelliği toplulaştırma ile yürütmemiz. Aksu Çayı'nı ıslah etmiş olacağız, bir nevi toprağın imarını yapacağız" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DE İLK UYGULAMA
Özgür, Türkiye'de ilk kez uygulanan toplulaştırma modeli ile toprağın imarının sağlanacağını açıkladı. Bu proje ile toprağın düzenli parseller haline geleceğini de belirten Özgür, "Vatandaşlar toplulaştırmayı gün geçtikçe daha iyi anlıyor. Burada hem köprü, hem sanat yapıları, hem de dere ıslahı ile birlikte taşkını kontrol altına alıyoruz. EXPO alanına da ciddi katkıda bulunacağız. Toprağın imarını sağlayacağız. Kamulaştırma yapmaksızın dereyi ıslah ediyoruz. Sulama yapılması daha da kolaylaşacak" dedi.

AMAÇ GÖÇÜ ÖNLEMEK

Antalya'da tarım arazilerinin sulanmasına katkıda bulunduklarında vatandaşların göç etmesinin önüne geçtiklerini de belirten Özgür, "Göç önlenmiş oluyor. Antalya tarımın en önemli merkezlerinden biri. 211 bin hektar sulanabilecek arazi var. 146 bin hektar işletmede. Çoğu baraj büyüklüğünde 17 tesisi bitirdik. 5 tanesi devam ediyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya tarımına sulama dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN