Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiçek Açan Şehirler Oscar'ı Antalya'nın

Antalya, Kanada'da düzenlenen, 'Belediyeciliğin Oscar'ı olarak bilinen Çiçek Açan Şehirler Yarışması'nda 'Beş Çiçekli Altın Şehir' ödülünü kazandı

Giriş Tarihi: 5.10.2015
Çiçek Açan Şehirler Oscar'ı Antalya'nın
Belediyeciliğin Oscar'ı sayılan ödül Antalya'ya verildi. Kanada merkezli bir sivil toplum örgütü olan Communities in Bloom tarafından ulusal ve uluslararası kategorilerde düzenlenen Çiçek Açan Şehirler Yarışması'nda, Antalya Valiliği himayesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kaleiçi Hıdırlık Sokak Projesi ile Antalya şampiyon oldu. Kanada'nın Kamloops kentinde düzenlenen törende, Çiçek Açan Şehirler Başkanı Bob Lewis, uluslararası kategorisinde, nüfusu 2 milyonun üzerindeki kentler arasında, Kanada'dan iki, Çek Cumhuriyeti ve Güney Kore'den birer kent ve Türkiye'den Antalya'nın finale kaldığını söyledi.

ÖDÜL ANTALYA'NIN
Lewis, uluslararası düzeyde ve yarışmanın en üst kategorisindeki ödülün Antalya'ya verildiğini açıkladı. Kent peyzajı, çevre düzenlemeleri ve halkın projeyi sahiplenmesinin etkileyici olduğunu belirten Lewis, ödülün bir kente verebilecekleri en büyük ödül olduğunu belirtti. Törende ödülü Lewis'ten, Antalya Valisi Muammer Türker ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel birlikte aldı. Törende konuşan Vali Türker, Antalya'nın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, "Bu projeyle birlikte geçmişten ilham alıyor ve geleceğimizi inşa ediyoruz. Türkiye'den ilk kez bir şehir bu yarışmaya katıldı. Valilik, belediye ve EXPO 2016 Antalya ile paydaşların yanı sına Antalya Kaleiçi esnafı ve orada yaşayanlar bu projenin parçasıydı, herkesi tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

BELEDİYENİN OSCAR'I
Ödülün Antalya'ya verilmesinden dolayı büyük bir mutluluk yaşadığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Türel de, "Bugün oğlumun doğum günü" sözleriyle davetlilerden büyük bir alkış aldı. Türel'in, "Buradayım ve doğum gününde onun yanında olamadım ama önemli değil. Çünkü aileme, Antalya'ma ve ülkeme en güzel hediyeyi götürüyorum. Bu ödül 'Belediyelerin Oscar'ı niteliğinde. Hayırlı olsun" diyerek duygularını dile getirdi. Türel, "Antalya'nın hakkını herkes teslim etti. Aynı zamanda sadece ödül değil 5 Çiçekli Yıldız Şehir ve altın madalya almak suretiyle en iyi ödüle layık görüldü. Bu ödülü Antalyalılar adına almış bulunuyorum. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Antalyalı hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun" dedi.

30 ÜLKEDEN ŞEHİRLER

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez ise uluslararası kategoride ödül almaktan mutlu olduklarını belirtti. Çiçek Açan Şehirler Yarışması geleneksel olarak ulusal ve uluslararası kategoride yapılıyor. Nüfus oranına göre kategorilendirilen yarışmaya bu yıl 30 ülkeden şehirler katıldı.

ERDOĞAN'DAN KUTLAMA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Çiçek Açan Şehirler Yarışması'nı Antalya'nın kazanması nedeni ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i arayarak tebrik etti. Yarışmayı yakından takip eden Cumhurbaşkanı Erdoğan kazanılan ödülün önemine değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türel'e "Böylesine önemli bir ödülü kazandığınız için tebrik ediyorum. Antalya'ya ve ülkemize hayırlı olsun" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek Açan Şehirler Oscar'ı Antalya'nın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN