Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emanet parada devir tartışması

İlçelerin altyapı ve su hizmetlerini borcuyla devralan ASAT su abonelerinden alınan depozitoları talep etti. En büyük itiraz emaneti saklamadığı anlaşılan Alanya'dan geldi

Giriş Tarihi: 10.10.2015
Emanet parada devir tartışması
Bütünşehir Yasası ile Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet alanı tüm ilçeleri içine alırken, alt yapı ve su hizmetlerini de Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) devraldı. Yetki devriyle birlikte ilçelerin alt yapıdan kaynaklanan 334 milyon liralık borcunu üstlenen ASAT, yasa gereği daha önce belediyelerin su abonelerinden aldığı depozito bedellerini talep edince ilçe belediyelerinden tepki sesleri yükseldi.

EN BÜYÜK PAY ALANYA'NIN

Toplamda 10 milyon lirayı bulan depozito bedellerinin 4 milyonu aşkın bölümünün Alanya Belediyesi'nde olduğu öğrenildi. Bu nedenle ASAT'ın depozito bedellerini istemesine ilk tepki de Alanya Belediyesi'nden geldi. Vatandaştan toplanan depozito parasını belediye hesaplarında tutmak yerine harcadığı anlaşılan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, "Küçük bir meblağ değil. 4 milyon liranın üzerinde bir tutar söz konusu. Bu da belediyemiz için bir kambur" açıklaması yaptı.

EMANET PARA NEREDE?

Yücel'in bu savunması, "Belediye kasasında bulunması gereken halkın emanet parası zaten kasada değil mi" sorusunu gündeme getirdi. Başkan Yücel, ASAT'ın şimdiye kadar çevre temizlik vergisi paylarından yaklaşık 700 bin TL'lik kesinti yaptığını hatırlatarak, bundan sonra ödemeleri de böyle yapmak istediklerini söyledi. Yıllık 700 bin liralık kesinti ile Alanya Belediyesi'nin hemen ödemesi gereken parayı 6 yılı aşkın sürede ödeyebileceğini göz önüne alan ASAT bu teklifi kabul etmedi. Bu gelişme üzerine sıkışan Başkan Yücel bu kez de "Kim aboneliğini sonlandırıp depozitosunu istiyorsa ASAT'a müracaat ettiği gibi bize müracaat etsin, biz iadelerini hemen yapalım" gibi yasalara aykırı bir öneri ortaya attı. Öneri yasalara aykırı olduğu için kabul görmedi.

EMANET PARA VURGUSU
ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, bu paraların vatandaşların emanet paraları olduğunu belirterek, "İlçe belediyelerinde vatandaşlardan teminat aldıkları tutarlar var. Vatandaş, suyunu kapattığı zaman o emanetini vermek zorundayız. Bunu devralmazsak kasamızdan ödememiz gerekiyor. Bu da kanunen mümkün değil. Bu nedenle abonelik dosyalarıyla birlikte, teminatların da bize gönderilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

ANTALYA / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emanet parada devir tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN