Kendi tarımımıza balta vuruyoruz

Giriş Tarihi: 11.10.2015
Kendi tarımımıza balta vuruyoruz

Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Cüneyt Doğan, yaş sebze ve meyvede ilaç kalıntısı iddialarının kendi ayağımıza kurşun sıkmak olduğunu söyledi

Antalya Toptancı Hal Yaş Meyve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Cüneyt Doğan, ülkemizde belli aralıklarla gündeme getirilen yaş sebze ve meyvede ilaç kalıntısı iddialarına sert tepki gösterdi. Kendi tarım sektörümüzü kendimizin baltaladığına değinen Doğan, kalıntı sorununun artık ortadan kalktığını söyledi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilaç kalıntısı konusunda çok yoğun denetim yaptığını ifade eden Doğan, "İlaç kalıntısı tespit edilen ürün oranı çok düşük seviyelerde. Ancak biz kalıntı var söylentisi çıkararak kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz" diye konuştu.

AVRUPA'YA İHRACAT

Avrupa ülkeleri ve Rusya'ya yapılan ihracatta da gümrük kapılarında yoğun denetimler gerçekleştiğini dile getiren Doğan, "Avrupa kalıntı konusunda çok duyarlı. Buna karşın geri dönen ürünümüz çok sınırlı oluyor. Üstelik Avrupa'nın Türkiye'ye uyguladığı kalıntı oranı, İspanya ve Hollanda'ya uyguladığı kalıntı oranının altında" diye konuştu. Avrupa'ya domates ihracatının yoğun olmaması nedeniyle domates konusunda iddiaların gündeme geldiğini hatırlatan Doğan, "Avrupa'da domates üretildiği için kota uygulanıyor. Bu nedenle Avrupa'ya domates ihracatı daha sınırlı gerçekleşiyor" dedi.

SEZON NAR İLE BAŞLADI
İhracat sezonunun nar ile başladığını anlatan Doğan, "Nar ihracatı başladı. Nar ihracatında en büyük rakibimiz İran ve Mısır. Ancak bizim ürünümüzün kalitesi rakiplerin çok daha üzerinde. Rusya ve Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz" dedi. Narın dalında kilogramının 50 kuruş-1 TL arasında değiştiğini ifade eden Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Cüneyt Doğan, "Fiyatlar geçen yılla aynı seviyede. Nar sezonu 25-30 gün arasında değişiyor. Ürünler şimdi depolara kaldırılıyor. Nar ihracatı Şubat sonuna kadar devam edecektir" dedi. Doğan, ihracat sezonun domates ve biber ihracatıyla devam edeceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendi tarımımıza balta vuruyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN