Akbabaya çipli takip

Lisinia Yaban Hayatı ve Rehabilitasyon Merkezi'nde 3 aydır tedavi edilen nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 'kara akbaba', çip takılarak doğal yaşama salınacak

Giriş Tarihi: 12.10.2015
Akbabaya çipli takip
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ankara 9'uncu Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi tarafından tedavi ve rehabilitasyon için Lisinia Yaban Hayatı ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirilen kara akbaba, uçuş antrenmanlarına başladı. Kara akbabanın zehirlenmiş ve felçli durumda kendilerine getirildiğini anlatan Lisinia sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, "Tedaviye aldığımızdan bu yana felçlerini tedavi ettik. Çok hızlı iyileşme süreci geçirdi" dedi.

NESLİ TEHLİKEDE
Kara akbabanın sindirim ve solunum sisteminde felçler olduğunu ve beslenemediğini vurgulayan Sarıca, "Solunum sistemi, sindirim sistemi düzeldi. Kas ve kanatlarındaki felçler geçti. Önümüzdeki günlerde üzerine çip takılarak doğaya bırakılacak" bilgisini verdi. Kara akbabanın 1 metreyi bulan boyu ve 3 metreye ulaşan kanat açıklığıyla Avrupa'nın en büyük kuşlarından biri olduğuna dikkati çeken Öztürk Sarıca, 40 yıla yakın yaşayabilen doğanın en büyük çöpçülerinden biri olan kara akbabanın neslinin tehlike altında olduğuna vurgu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbabaya çipli takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN