Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toroslar'ın gizli tarihi

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan Sagalassos Antik Kenti, milattan önce 333 yılına dayanan geçmişiyle tatilcilerin ilgisini çekiyor

Giriş Tarihi: 13.10.2015
Toroslar'ın gizli tarihi
Burdur'un Ağlasun ilçesinde, Toroslar'daki Sagalassos Antik Kenti, MÖ 333 yılına dayanan geçmişiyle ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor. Merkezden 7 kilometrelik yolculuğun ardından ulaşılan Sagalassos, konutları, hamamı, meydanı, seramik üretim merkezi, tiyatrosu, kütüphanesi, yüzlerce yıldır akan çeşmesi ve meclis binası gibi birçok yapısıyla adeta zamana meydan okuyor.

22 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Bilinen tarihi Büyük İskender'in milattan önce 333 yılındaki fethiyle başlayan ve UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi'nde yer alan antik kent, aynı zamanda Roma'nın beş önemli seramik üretim merkezinden biri olma özelliğini taşıyor. Aşkların, ihtirasların ve imparatorların gözde şehri olarak bilinen antik kenti, bu yıl 22 bin kişi ziyaret etti. Yöre halkı, antik kente ulaşımın kolaylaştırılması ve tanıtım çalışmaları sayesinde, Ağlasun ve Burdur'un turizm pastasından daha fazla pay alabileceğine inanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toroslar'ın gizli tarihi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN