Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yat limanı için onay çıktı

Giriş Tarihi: 14.10.2015
Yeni yat limanı için onay çıktı

Altın Portakal Yat Limanı'nın onayının çıktığını açıklayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu, İzmir-Antalya hızlı tren ve otoyol projesi için önemli aşama kaydedildiğini söyledi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dışişleri eski Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (KONYSİAD) düzenlediği toplantıda Altın Portakal Yat Limanı'nın onayının çıktığını müjdeledi. Antalya'nın havadan, denizden ve karadan kolay ulaşılabilir bir şehir olması gerektiği için ulaşım projelerine ağırlık verdiklerini ifade eden Çavuşoğlu, "Deniz ulaşımı için önemli yatırımlar yapacağız. Bir taraftan kruvaziyer limanların sayısını arttırırken, her ilçeye bir yat limanı planlıyoruz. Antalya merkezde de bir kaç tane yat limanı yapacağız. Son olarak Altın Portakal Yat Limanı'nın onayı da çıktı. Burasıyla ilgili küçük bir problem vardı. Dün akşam, Milli Savunma Bakanımız müjdeyi Menderes Türel kardeşimize iletti. Küçük bir engel vardı, o da kalktı" diye konuştu.

İZMİR-ANTALYA HIZLI TREN
Antalya'nın 2019 sonuna kadar hızlı tren projeleri ile buluşturulacağını söyleyen Çavuşoğlu, bu konuda da yeni bir müjde verdi. Konya üzerinden Kars, Isparta üzerinden de İstanbul olmak üzere 2 tane hat projesi olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Seçim beyannamesine koymadığımız iki projemiz var. İlki İzmir-Antalya hızlı tren projesi, diğeri İzmir-Antalya otoban projesi. Sayın Cumhurbaşkanımızla Çin'e yaptığımız ziyarette de bu iki proje gündeme geldi. Çinli işadamları yap işlet devret yoluyla yapılacak bu iki projeye çok ilgi gösterdi. İki devlet başkanı arasında da bu konu görüşüldü" diye konuştu.

PROJELER GÖRÜCÜDE
Çavuşoğlu, Pazar günü yapacağı proje tanıtım toplantısında görücüye çıkacak projeleriyle ilgili de bilgi verdi. Buna göre Çavuşoğlu'nun bir projesi kış aylarında spor turizmi hareketi yaratmak amacıyla yeni tesisler kurulması olacak. Çavuşoğlu bu konuda, "Amacımız Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar kuracağımız spor tesisleriyle, kış turizminden en iyi şekilde faydalanmak. Bu tesislerin içinde golf sahalarından futbol tesislerine kadar her şey olacak" dedi. Bir diğer projelerinin ihtisas organize sanayi bölgeleri olacağını belirten Çavuşoğlu "Organize sanayi bölgeleri sayısını arttırıyoruz. İhtisas organize sanayi bölgeleriyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Nerede hangi organize sanayi bölgesi açacağımızı açıklayacağız" dedi.

EXPO RAYLI SİSTEM HATTI
Çavuşoğlu ayrıca, Antalya Havalimanı'nı ve EXPO 2016 alanını şehir merkezine bağlayacak raylı sistemin temelinin bir hafta içinde atılacağını da duyurdu. Karayolları yatırımlarının Gazipaşa'dan Kaş'a kadar bir uçtan bir uca kesintisiz ulaşım olması hedefiyle devam ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, ihalesi bir kaç kez iptal edilen Kuzey Çevre Yolu ile ilgili de bilgi vererek, "Kuzey Çevre Yolu ile ilgili ihaleye girmeyen firmaların şikayeti oldu, mahkeme ilk ihaleyi kazanan şirkete tekrar verdi. Bir ay içinde itiraz olmazsa ilk ihaleyi alan firma projeyi üstlenecek ve yol yapımına başlayacak" dedi. Çavuşoğlu, Antalya-Alanya-Mersin otobanı projesinin de en kısa sürede başlatılacağını duyurdu.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI
Dış politikada uzman olarak bilinmesine karşın, Gazipaşa Havalimanı'nın açılması sürecinin kendisinin havalimanı yaptırma konusunda da uzman hale getirdiğini anlatan Çavuşoğlu, "Gazipaşa Havalimanı'nın yapılması için 7 sene çalıştık. Gazipaşa'da yolcu sayısı 800 bini geçti. Turizmde düşüş olmasaydı, Alanya'da sokak olayları olmasaydı 1 milyona ulaşacaktı. Gelecek yıl 1 milyon sayısına ulaşırız. Bir havalimanını da batı bölgesine yapacağız. 2 yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz. 3 nokta üzerinde çalışmalar devam ediyor" dedi. Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı'na seçilmesi süreciyle ilgili ve Gazipaşa Havalimanı'nın yapım süreci ile ilgili kitap yazma projesinin olduğunu açıkladı.

KARDEŞLİĞİMİZİ PEKİŞTİRMELİYİZ
Mevlüt Çavuşoğlu'nun katıldığı toplantı, Ankara'da 97 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırı için saygı duruşu ile başladı. Yakasına siyah bir kurdele takılan Çavuşoğlu, "Son birkaç ayda Türkiye'ye yönelik terör saldırılarının arttığını görüyoruz. Bunun bir tesadüf olmadığını da biliyoruz. DAEŞ terör örgütünün Türkiye'ye saldırması, PKK terör örgütünün başta polis ve askerlerimizi şehit etmesiyle başlayan saldırıların artması ve en son Ankara'daki canlı bomba saldırıları. Terör eylemlerinin amacı, Türkiye'nin istikrarını bozmaktır. Önemli badireler atlattık, ama hepsinin üstesinden geldik. Böylesi durumda her zamankinden daha fazla birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi pekiştirmemiz lazım. Şu anda Türkiye'nin sergilediği tutum da budur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yat limanı için onay çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN