Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Laf dinlemediler zararı büyüttüler

Giriş Tarihi: 15.10.2015
Laf dinlemediler zararı büyüttüler

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, turizmde yaşanan düşüş nedeniyle 5 milyar dolarlık bir kayıp yaşanabileceğini, bu düşüşte otelcilerin aceleyle yaptıkları indirimlerin etkili olduğunu savundu

Dönemin Turizm Bakanı Çelik ve TÜROFED'in uyarılarını dinlemeyip yüzde 30 indirim yapan oteller kaybın büyümesine neden oldu

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık'ın açıklaması sezon başında sektörü indirim yapılmaması konusunda uyaran dönemin Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Antalya Valisi Muammer Türker'in ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu. Ayık, turizmde kaybın 5 milyar doları aştığını belirterek, bu miktardaki kayba otelcilerin aceleci bir tavırla yaptıkları indirimlerin etkili olduğunu savundu.

1.5 MİLYAR OLURDU

Türkiye turizminde yılın yüzde 5'e varan bir düşüşle kapatılabileceğini ifade eden Ayık, bunun da turist sayısında 1-2 milyon arasında bir kayıp anlamına geldiğini açıkladı. Bu kaybın kişi başı gelirle çarpıldığında 1-1.5 milyar dolara ulaştığını dile getiren Ayık, "Ama talebi tekrar yaratabilmek için fiyatlar konusunda önemli tavizler verdik, ciddi aksiyonlar yaptık. Konaklama fiyatlarında yüzde 30'lar oranında fiyat indirimleri yapıldı" dedi. Ayık, indirimlerle birlikte kaybın 5 milyar dolara ulaştığının altını çizdi.

ÇAĞRI YAPMIŞTIK
TÜROFED olarak sezon öncesi otellere indirimlerin sınırlı tutulması konusunda çağrıda bulunduklarını hatırlatan Ayık, "Kasım ayında erken rezervasyon rakamları açıklanırken daha fazla indirim yapılmaması yönünde çağrıda bulunduk. Ancak bu dönemde erken rezervasyonun üzerine yüzde 10-15 indirim yapıldı. Erken rezervasyonla birlikte bu indirim yüzde 30'u aştı. Bu indirimi sezon boyunca geri çeviremedik" diye konuştu.

SAKİN DAVRANILMALI

Oteller indirim konusunda daha sakin davransaydı sezonun daha az kayıpla kapanabileceğini ifade eden Ayık, "Denize düşen yılana sarılır düşüncesiyle, herkes kendisini kurtarmaya çalıştı. Daha düşük bir kayıpla atlatabilirdik. Herkes yüzde 5 daha az doluluğa razı olsa, fiyat istikrarı bu kadar bozulmazdı. Bu kadar büyük kayıp yaşanmazdı" ifadelerini kullandı.

DESTEKLER OLUMLU ARTMALI
Turizmde yaşanan kayıplara karşı devletin sezon başı ve sonunda uçaklara yakıt desteği verdiğini hatırlatan Osman Ayık sözlerini şöyle sürdürdü: "Yakıt desteğinin Rusya'nın yanı sıra diğer pazarlarda da verilmesini istiyoruz. Kış döneminde Avrupa pazarında hizmet veren tur operatörlerine de destek verilmesi isteniyor. Özellikle konaklama ayağına yönelik bir takım destekler sağlanması lazım. İşletme kredilerinde düşük faizli destekler, kış döneminde SGK primleri ve birtakım avantajlar, turizmin 12 aya yayılması için verdiğimiz önerilerin hızla devreye sokulması lazım."

KARAMSARLIK YANLIŞ
Ayık, verilen tavizlerde Türkiye turizmiyle ilgili karamsar mesajların da etkili olduğunu iddia etti. Ayık, "Bazen tabloyu çok karamsar yapmak doğru değil. Tabloyu ne kadar karamsar yansıtırsak, o kadar zarar görüyoruz. Karşıdan, 'bu adam ölmüş, ne dersek yapar' düşüncesi doğuyor. Bizim vereceğimiz tavizlerin boyutları büyümek zorunda kalıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Laf dinlemediler zararı büyüttüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN