Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isparta'nın gücü çöpten elektrik

Giriş Tarihi: 19.10.2015
Isparta'nın gücü çöpten elektrik
Isparta'nın Koçtepe Köyü mevkiinde bulunan günde 325 ton çöpün dökülerek, depolandığı alanda çöpten enerji üretilecek. Bir süre önce ihalesi gerçekleştirilen alanda sistemi kuracak olan firmanın yetkilileri ile bir araya gelen Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, çöp depo alanında enerji üretilebilecek seviyeye ulaşıldığını kaydetti. Tesis kurulumu için temeli atmaya başlayacaklarını ve nisan ayında tesisin bitirileceğini aktaran Günaydın, 2,5 megavatlık enerji üretileceğini ve bu rakamın 3,5 megavata kadar çıkabileceğini aktardı. .

KOKU SORUNU BİTECEK
İhaleyi alan firma ile yapılan anlaşma gereğince de belediyenin ciddi bir kazanç elde edeceğini bu rakamın da üretime bağlı olarak aylık 250 bin lira civarında olacağını dile getiren Günaydın, ihalede belediye menfaatlerinin ön planda tutulduğunu kaydetti. Günaydın, "Koçtepe'de zaman zaman koku oluyordu. Bu sistemin kurulmasıyla birlikte Koçtepemizde artık hiçbir koku hissedilmeyecek. Bunu da ilelebet çözmüş oluyoruz" diye konuştu.

4 BİN KONUTA ENERJİ

Sistemi kuracak firmanın Genel Müdürü Halim Dugan da, ülkenin enerji ihtiyacına dikkat çekti. Dugan, "Üreteceğimiz enerji ile Isparta'nın 3-4 bin konutuna enerji verilebilecek. Bu da ülkemize bir katkı olarak görülebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isparta'nın gücü çöpten elektrik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN