Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sevdamız Antalya

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve birinci sıra Antalya Milletvekili Adayı Mevlüt Çavuşoğlu projelerini tanıttı. Projelerin ana hedefi '12 ay yaşayan Antalya' oldu. Çavuşoğlu, turizmin üzerine her zamankinden daha çok eğileceklerini açıkladı

Giriş Tarihi: 19.10.2015
Sevdamız Antalya
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya birinci sıra adayı Mevlüt Çavuşoğlu, projelerini Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleşen tanıtım toplantısında açıkladı. Toplantıda AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer ve AK Parti Antalya milletvekili adaylarının tamamı hazır bulundu.

YENİ PROJELER GÖRÜCÜDE

7 Haziran seçimleri öncesinde açıklanan projelerin yanı sıra, birçok önemli proje de ilk kez görücüye çıktı. Bu projeler arasında özellikle turizmi 12 aya yayma hedefi ön plana çıktı. Antalya'yı kara, hava ve deniz yoluyla daha rahat ulaşılabilir bir kent haline getireceklerini vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, "Kolay ulaşılabilir Antalya'yı 12 ay canlı tutmak için ne yapmak lazımsa yapacağız. Her zamankinden daha fazla turizmin üzerine eğileceğiz" dedi.

İKİ YENİ KONGRE MERKEZİ
Çavuşoğlu, Antalya'nın 2023 hedefinin 22 milyon turist ve 25 milyar dolar gelir olduğunu hatırlattı. Turizmi bürokrasiden kurtarıp alan yönetimine geçildiğinin altını çizen Mevlüt Çavuşoğlu, "Antalya'nın uluslararası fuar ve kongre merkezi olmasını istiyoruz. Kepez'de kongre merkezimiz yapılıyor. Kemer ve Alanya'ya da kongre merkezleri kuracağız" dedi.

GOLF SAHALARI VE KAYAK MERKEZLERİ

Kış turizminin gelişmesi için golf sahaları ve spor merkezlerinin olması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Kaş'tan Gazipaşa'ya 20 golf sahası yapılacak. Saklıkent yenilenecek, Akseki Göktepe ve Alanya Akdağ kayak merkezleri yakında ihaleye çıkacak" diye konuştu.

ULUSLARARASI TENİS TURNUVASI

Kış turizmini arttırmak için etkinlikler yapılması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, Belek'te düzenlenecek Antalya Open Golf Turnuvası'nın reklam gelirinin 85 milyon dolar olduğuna dikkat çekti. Bu tarzda yapılabilecek etkinliklerin başında tenis turnuvalarının geldiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Wimbledon gibi Fransa Open gibi Antalya'da da büyük bir turnuva düzenleyeceğiz. Bunun için öncelikle büyük bir tenis tesisi kuracağız ve ardından Antalya Open Tenis Turnuvası'nı gerçekleştireceğiz" dedi. Çavuşoğlu ayrıca, bisiklet için veledrom ve atlı sporlar için de hipodrom projelerinin olduğunu açıkladı.

ALANYA VE MANAVGAT'A OSB

Sanayi yatırımlarıyla ilgili projeler de açıklayan Çavuşoğlu, Antalya'nın üretimde de ön plana çıkan bir şehir olduğunu ifade ederek, "Antalya'nın bir tane organize sanayi bölgesi olmayacak. Alanya ve Manavgat'a da organize sanayi bölgeleri kuracağız. Ayrıca, Kumluca'da gıda ihtisas organize sanayi bölgesi başta olmak üzere, Elmalı ve Korkuteli'de de ihtisas organize sanayi bölgeleri kuracağız" diye konuştu.

700 BİN ÜNİVERSİTELİ HEDEFİ

Antalya'ya son 13 yılda 1.6 milyar TL'lik eğitim yatırımı yaptıklarını açıklayan Çavuşoğlu, "Bugün Antalya'nın 5 üniversitesi var. Manavgat'a 6'ncı üniversiteyi kuruyoruz. Yüzde 20'si yabancı olmak üzere 700 bin üniversite öğrencisi Antalya ve ilçelerine kış aylarında canlılık getirecek" dedi. 20 bin öğrenci kapasiteli Türkiye'nin ilk eğitim kampüsünün Varsak'ta inşa edileceğini dile getiren Çavuşoğlu ayrıca Antalya'yı bilimin merkezi haline getirmek amacıyla 20 bin kişinin çalışacağı bir bilim ve teknoloji şehri kurulacağını vurguladı.

ANTALYA VİZYONU DEĞİŞTİ
Antalya vizyonunun düzenlenen uluslararası organizasyonlarla geliştiğinin altını çizen Çavuşoğlu, son bir yılda NATO Dışişleri Toplantısı, Turizm Bakanları Toplantısı gibi önemli organizasyonlara ev sahipliği yaptıklarını, sırada G20 zirvesi ve EXPO 2016 olduğunu hatırlattı. Çavuşoğlu Antalya'nın aldığı Çiçek Açan Şehirler Ödülü'nün ve Güçlü Şehirler Ağı'nın 20 üyesinden biri haline gelmesinin de bunun örneği olduğunu söyledi.

KARAYOLU İÇİN DEV YATIRIMLAR
Çavuşoğlu'nun sunumunda ulaşım projeleri yine başı çekti. Antalya'nın her yerden kolay ulaşılabilir bir şehir olması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, 13 yılda Antalya'ya ulaştırma ve haberleşmede 3.2 milyar TL yatırım yaptıklarını anlatarak, "Antalya-Alanya-Gazipaşa'yı trafik ışıksız ve güvenli otoyol ile bağlıyoruz. Antalya-Afyonkarahisar otoyolu ile Ankara ve İzmir, Antalya ve Alanya ile bağlanacak. Antalya-Mersin bölünmüş yolu ile 8 saatlik yolu 5 saate düşüreceğiz. Antalya Sahil Yolu ile Gazipaşa'dan Kaş'a bölünmüş yol ile kesintisiz ulaşım sağlanacak. Finike ve Demre arasını tünellerle kavuşturacağız" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sevdamız Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN