Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuluçkadan yatırım çıktı

3T sloganıyla, turizm ve tarımın ardından teknolojiyi hedef seçen Antalya'da dev bir hamle geliyor. 15 bin metrekarelik alanda 'Kuluçka Merkezi' kurulacak

Giriş Tarihi: 30.10.2015
Kuluçkadan yatırım çıktı
Antalya'da tarım ve turizmin ardından gelişmesi gereken sektör olarak belirlenen teknoloji alanında önemli bir yatırım hamlesi gerçekleşti. 3T sloganını ilk kez Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve Antalya Milletvekili Lütfi Elvan dile getirmişti. Akdeniz Üniversitesi'nde Batı Akdeniz Teknoloji Geliştirme Merkezi'ne (Antalya Teknokent) ek olarak yeni teknolojilerin geliştirildiği bir 'Kuluçka Merkezi' kurulacak. 15 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Kuluçka Merkezi'nin yatırım maliyeti 5 milyon TL olacak. Kaynağı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sağlayacak.

TEKNOLOJİ ÜRETİLECEK

5 kattan oluşacak yapının inşaatının 1 yıl içerisinde tamamlanması ve firmalara teslim edilmesi bekleniyor. Kuluçka Merkezi'nde öncelikli olarak ulaşım, sağlık, bilişim teknolojileri ve uzay teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren firmalara tahsisler gerçekleşecek. Şu an Antalya Teknokent'te 104 şirket faaliyet gösteriyor. Yeni yapılacak Kuluçka Merkezi ile firma sayısının 250'ye ulaşması planlanıyor. Böylece Antalya Teknokent en çok firmaya ev sahipliği yapan teknokentler arasında yer alacak.

1 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Antalya Teknokent Gelen Müdürü Prof. Dr. Osman Karagüzel, Teknokent'te yer almak ve teknoloji geliştirmek isteyen çok sayıda firma olduğunu belirterek, "Bu talepleri karşılamak için çok modern yeni bir merkez ihtiyacımız vardı. Tüm uygulama planlarıyla birlikte talebimizi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na ilettik, bakanlık talebimizi kabul etti. Çalışmaların hemen başlamasını bekliyoruz. Merkezimiz 1 yıl içerisinde tamamlanacak" ifadelerini kullandı. Antalya'nın tarım ve turizm alanında söz sahibi olduğuna değinen Karagüzel, "Bu nedenle Antalya Milletvekili Lütfi Elvan'ın 3T yaklaşımı gerçekçi. Antalya'da ağır sanayiye yönelik bir teknoloji olması mümkün değil. Çünkü turizm bu konuda hassas. Antalya'da teknoloji yatırımı bacasız sanayi mahiyetinde olmalı. Yazılım, biyomedikal sistemler, robot teknolojileri, otomasyon gibi alanlara yönelik şirket sayısını Antalya'da artırmak istiyoruz. Kuluçka Merkezi'ni açmaktaki amacımız da budur" diye konuştu.

600 BİLİM İNSANI ÇALIŞACAK

Kuluçka Merkezi'nin hayata geçmesiyle firma sayısının 250'yi, çalışan sayısının da 600'ü aşmasını beklediklerini anlatan Karagüzel, Kuluçka Merkezi'nin içinde spor salonu ve bilişim market gibi sosyal donatı alanlarının da yer alacağını kaydetti. Son 10 yılda teknoloji konusuna yapılan yatırımların dikkat çekici şekilde arttığını vurgulayan Karagüzel, "ARGE'ye destek yapmak bir devlet politikası haline geldi. 2023'te milli gelirin yüzde 3'ü olarak belirlendi. Bu hedeften artık vazgeçilemez. Biz buna mecburuz. Ülkeler arasındaki rekabet bilgi ve teknoloji üzerinden yapılıyor artık" dedi.

KULUÇKA MERKEZİ NEDİR?
Kuluçka Merkezleri, yeni kurulan firmaların hayatta kalabilmeleri için yardım sağlamak amaçlı kurulan iş çevreleri olarak tanımlanıyor. Program ile başarılı şirketleri ortaya çıkarmak için henüz işin başında olan girişimcilere destek olacak kaynak ve hizmetleri sağlamak amaçlanıyor. Yatırımcı bulma, marka ve pazar danışmanlığı gibi destekler verilen firmalar, Kuluçka Merkezleri'nde teknoloji geliştiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuluçkadan yatırım çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN