Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Garibanın evini başına yıktılar

'Mal sahibi mülk sahibi hanin bunun ilk sahibi' sözü Antalya'da gerçek oldu. Kerim Uğuz'un kredi ile aldığı ev müteahhidin borcu için haczedildi

Giriş Tarihi: 7.11.2015
Garibanın evini başına yıktılar
Kerim ve Gülsüm Uğuz çifti banka kredisi ile ev aldı, tapuyu cebine koydu. Ancak eve müteahhidin eski borcu nedeniyle haciz kondu. Uğuz çiftinin şimdi tapusu var ama evi yok, borcu ödüyorlar ama haciz geldi. Antalya'nın Manavgat ilçesinde 2012 yılında evlenen Kerim ve Gülsüm Göral Uğuz çifti, biriktirdikleri para ile bir ev sahibi olmak istedi. Uğuç çifti, Günertaş firması ile bağlantıya geçerek müteahhit Muzaffer Taş ile yaptıkları pazarlık sonucunda beğendikleri evi almaya karar verdi. Arabalarını ve düğünden kalan altınlarını satarak 30 bin TL'yi bir araya getiren çift, özel bir bankaya giderek konut kredisi talebinde bulundu. Bankanın şube müdürü Z.U. müteahhit Muzaffer Taş'ın başka bir bankadan aldığı kredi borcunun ödenmeden evin satışının yapılamayacağını, bu paranın diğer bankaya gönderilmesi gerektiğini söyledi.

İCRA KAPIYA DAYANDI
Ellerindeki 30 bin TL'yi ve bankadan aldıkları 98 bin 915 lirayı müteahhidin borcunun olduğu diğer bankaya gönderen çift, anlaştıkları fiyatın geri kalan kısmını müteahhit Muzaffer Taş'a ödedi ve tapuyu aldı. Aradan geçen 2.5 yıl süre zarfında kendi bankalarına olan kredi borcunu hiç aksatmadan günü gününe ödeyen, bu sırada bir de çocukları olduğu için eşi işten ayrılmak durumunda kalan Kerim Uğuz, bir sabah kapıda icra memurlarını görünce şoka girdi. Uğuz, "Bir sabah icra memurları geldi ve evin satılacağını söyledi. Evi aldığımız Günertaş isimli şirketin borcu ödenmemiş, bu nedenle evimize icra gelmiş. Hemen kredi çektiğimiz bankaya gittik. Onlar bana böyle bir şeyin olamayacağını, taahhütnamenin gitmesi gerektiğini, sistemin böyle bir şeye izin vermeyeceğini söylediler" dedi.

EKSİK EVRAK GİTMİŞ

Yaşadıklarının şaşkınlığını üzerinden atamayan Uğuz "Kredi çektiğimiz banka, parası olan birisini getirmemizi evin satışını ona yaparak evimizi kurtarmamızı tavsiye etti. Bu arada öğrendik ki, kredi çektiğimiz banka, müteahhidin borcunun olduğu bankaya eksik evrak göndermiş. Müteahhit Muzaffer Taş'ın kredisi kapatılmamış, müteahhit de bu parayı kullanmış. Zaman kazanmak için icraya itiraz ettik. Yine bir sürü masraf oldu ve evin satışını 6 ay erteledik ama zaman yine doldu. Evimiz icra kanalıyla satılmak üzere ve çaresizlik içinde bekliyoruz" diye konuştu.

BANKA İPOTEK KOYMAMIŞ

Evde ipotek olduğunu bildiklerini ancak bunun kendileri ile ilgili olduğunu sandıklarını söyleyen Uğuz, "Krediyi çektik ve evin de bu bankaya ipotekli olduğunu düşündük. Madem müteahhidin başka bankaya borcu vardı bize bu evi nasıl sattılar? Neden kendilerini garantiye almak için eve ipotek koymadılar? Borç para ile avukat tutup haciz gönderen dava açtım. Banka da 'Bizim muhatabımız bu şahıs değil' deyince sonuç alamadık. Kredi çektiğim bankaya noter aracılığı ile ihtarname gönderdim, 'Hukuk yoluna başvurun' cevabı aldık. Bu işte bizim günahımız ne? Bir türlü anlayamadım" ifadelerini kullandı.

BANKALARIN HATASI
SABAH Akdeniz muhabirinin telefonla ulaştığı müteahhit Muzaffer Taş ise şahsın tamamen bankaların hatasından kaynaklanan bir sorun nedeniyle mağdur olduğunu söyledi. Bankaya kendi borcu olduğunu ve bu borcu ödediğinde ipoteğin kaldırıldığını ve satışın bu sırada yapılmış olabileceğini söyleyen Taş, "Zaten evi ben satmadım. Benim sattığım başka bir kişiden almışlar ve evin üzerinde ipotek olduğunu söylemişler. Bunu bilerek almışlar. Yani durumdan haberleri var. Bana verilen para ile bankaya borcumu ödedim. Ancak şahsın kredi çektiği banka ipoteğin kaldırıldığını takip edip kendisi ipotek koydurmamış, benim bankam ise başka bir borcum nedeniyle evi ipotek altına almış. Burada asıl suçlu bankalar. Kendi işlerini takip etmemişler. Ben yine de borcumu ödeyip ipoteği kaldırtıp evi kurtaracağım" ifadelerini kullandı.

EV YOK BORÇ VAR
Müteahhit Muzaffer Taş'ın da sorunlarına çözüm bulmadığını aktaran Kerim Uğuz, şunları söyledi: "Kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduk, henüz bir cevap alamadık. Oradan da umudum yok. Hem ortada ev yok, hem de olmayan evin kredi borcunu ödetecekler. Ödemesem, faiz binecek, icra, avukat masrafları oluşacak ve ben iyice borç batağına gireceğim. Her şeyimi bu eve döktüm. Dava açmaya kalksam avukata verecek param yok. Tapum var evim yok. Borcum yok borçlu görünüyorum, evim haczediliyor. Filmlik bir dolandırıcılık var ama ben çözemedim. Çaresiz kaldım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Garibanın evini başına yıktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN