Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 yaşında 4 böbreği oldu

1 yaşında ölen bebeğin 2 böbreği, 4 yaşındaki Sümeyra'ya nakledildi. Çalışmayan böbrekleri çıkarılmayan minik Sümeyra'nın 4 böbreği oldu

Giriş Tarihi: 12.11.2015
4 yaşında 4 böbreği oldu
Gaziantep'te dünyaya gelen 4 yaşındaki Sümeyra Fatma Yılmaz'a, 10 ay önce kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Doktorları, minik Sümeyra'nın diyalize girmesi gerektiğini söyledi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedavisine başlanan Sümeyra, Sağlık Bakanlığı Organ Bekleme Sırası'na da yazıldı. Bursa'da doğum gününde, kalp yetmezliği nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen 1 yaşındaki bebeğin ailesi tarafından bağışlanan 2 böbreği, 20 gün önce Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi'nde Sümeyra Fatma Yılmaz'a başarıyla nakledildi. Kendi böbrekleri alınmayan minik Sümeyra, vücudundaki 4 böbrekle yaşamını sürdürüyor.

AYNI HASTAYA

Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, "Biz normalde her iki böbreği ayrı hastalara takarız. Fakat verici çok küçük olduğu için böbrekler de çok küçüktü. Bu böbreklerin ayrı ayrı takılması imkansızdı. Bunun için biz her iki böbreği farklı bir teknikle alıcının büyük damarlarına nakil yaparak bu problemi ortadan kaldırdık. Böylece çocuğumuzun şu anda dört böbreği var. Ama gerçekte yeni naklettiğimiz iki böbreği çalışmakta" dedi. Minik Sümeyra'nın annesi Zeynep Yılmaz ise "Bağış yapan aileden Allah razı olsun. Onlara Allah'tan sabır diliyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 yaşında 4 böbreği oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN