Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'a Başbakan sözü Göl için seferberlik

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Burdur'a Başbakan sözü Göl için seferberlik

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gölü'nün maliyeti ne olursa olsun küçülmesinin durdurulması ve su kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla seferberlik başlattıklarını açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gölü Eylem Planı içinde yayınladığı mesajında Burdur Gölü'nün kurtarılması için bütün kamuyu seferber ettiklerini söyledi. Burdur Gölü'nün korunması açışından kendilerine büyük mesuliyet yüklediğini belirten Davutoğlu, "Çevresine can veren Burdur Gölü'nün tabii güzelliği, Göller Bölgesi'nin nadide özelliklerini aşan endemik türlere sahip olması, RAMSAR alanı olarak dünyanın sayılı sulak alanları arasında mütalaa edilmesi, bu gölü koruma açısından bize büyük bir mesuliyet yüklemektedir. Bu mesuliyetimizin gereği olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı koordinasyonunda çalışmalar başlamış bulunmaktadır. Bu çalışmalar tarafımca takip edilmektedir" dedi.

MALİYETİ NE OLURSA OLSUN

Burdur Gölü'nün küçülmesinin önlenmesi ve su kalitesinin iyileştirilmesi için tüm kamu kurumlarının seferber olduğunu vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu; "Atıksu arıtımından ağaçlandırmaya, erozyondan ve sel kontrolünden maden sahalarının rehabilitasyonuna kadar Burdur Gölü'nün küçülmesinin durdurulması ve su kalitesinin iyileştirilmesi maksadıyla bütün kamuyu seferber etmiş durumdayız. Maliyeti ne olursa olsun halkımızın sağlığı paha biçilemez. Burdur Gölü'nün hayat bulması için bütün kurumların mesuliyetlerini içerim eylem planının bundan sonra da bizzat takipçisi olacağımı belirtmek istiyorum" şeklinde konuştu.

BURDUR GÖLÜ HAYAT BULUYOR
Burdur Gölü Eylem Planı kapsamında, gölün yeniden yaşam bulacağını dile getiren Başbakan Davutoğlu, "13 Kasım 2015'de Burdur için hayati öneme sahip Burdur Gölü Eylem Planı'nı devreye soktuk. Adına 'Burdur Gölü Hayat Buluyor' dedik. Eylem planının uygulanması ile gölü eski güzel günlere döndüreceğiz. Dahası gölün altındaki her türlü su hayatının gelişmesi, göl üstünde ise su sporlarının yapılması sağlanacak. Göl çevresindeki çalışmalarla çölleşme ve erozyon önlenecek, kuşlar geri gelecek ve rekreasyon alanları ile tarıma uygun sulama sistemi kurulacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur'a Başbakan sözü Göl için seferberlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN