Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya siyasetinin başkenti Antalya

Liderler Zirvesi Antalya'nın ev sahipliğinde başladı. Dünya'nın en güçlü ülkelerinin liderleri Belek Turizm Merkezi'nde ağırlanıyor. Zirve bugünkü görüşmelerle sona erecek

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Dünya siyasetinin başkenti Antalya
Antalya, hazırlıklarını aylardır sürdürdüğü Liderler Zirvesi'nde dünyanın en güçlü ülkelerinin liderlerini ağırlamaya başladı. Antalya'yı bir kez daha dünya vitrinine çıkaran G20 Zirvesi, dün sabah erken saatlerden itibaren ABD Başkanı Barack Obama. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı David Cameron'ın da Antalya'ya gelmesi ile zirve en hareketli saatlerini yaşamaya başladı.

TÜREL VE TÜRKER KARŞILADI

Dün sabah 06.50'den itibaren Antalya'nın ağır konuklarını havalimanında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Antalya Valisi Muammer Türker ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel karşıladı. Antalya'nın dünya üzerindeki tanınırlığını ikiye katlaması beklenen zirvede Antalya ile ilgili ilk değerlendirme ABD Başkanı Obama'dan geldi. Obama'yı havalimanında karşılayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, sosyal medyada yaptığı paylaşımda Obama'nın Antalya'yı çok beğendiğini yazdı. Türel, Obama'nın havadan gördüğü Antalya ile ilgili ilk izlenimini belediye başkanı olduğunu öğrenince kendisiyle paylaştığını ve "You have a beautiful city (Çok güzel bir şehriniz var)" dediğini yazdı. Türel, paylaşımında Obama'yı karşılarken fotoğraflarına da yer verdi.

TEŞVİK EDİCİ

Obama'nın sözlerini değerlendiren Menderes Türel, dünyanın gözünün Antalya'da olduğu belirterek "Dünya siyasetinin başkentliğini yapan bir şehirde, dünyanın en önemli liderlerinden birinden bu güzel sözleri işitmek, işimizin ne kadar zor ve sorumluluk altında olduğumuzu gösteriyor. Bu bize daha büyük bir sorumluluk yüklüyor. Söylenilen sözler gayet güzel ve sorumluluk bilincimizin artması açısından teşvik ediyor. Zaten şu an hem liderler, hem heyetler, hem işadamlarının kanaatleri olumlu. İnşallah bugün ve yarını da kazasız belasız en güzel şekilde atlatarak, G20 zirveleri içinde Antalya'yı G20'nin en başarılı düzenlendiği yerlerden biri olarak sağlarız. Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, bakanlarımız, valiliğimiz belediyemizle birlikte bu konuda tam bir işbirliği içinde fevkalade dayanışma içinde başarılı çalışma yürüttük" dedi.

CILIZ PROTESTOLAR
Öte yandan G20 zirvelerinin yapıldığı bütün kentlerde görülen protesto gösterileri Antalya'da diğerlerine oranla çok daha cılız kaldı. Önceki gün yapılması planlanan gösteri yürüyüşü katılım olmayınca ertelenirken, dün ilk eylemi Öğrenci Kolektifleri ve Halkevleri üyesi grup yaptı. Attalos heykeli önünde liderlere sunulmak için hazırlanan mektubu okuyan 4 kişi daha sonra Belek'e doğru yürüyüşe geçti. Polis tarafından 3 kez uyarılan 4 kişi Meydan semtinde oturma eylemine geçince gözaltına alındı. Öte yandan Aydın Kanza Parkı'ndaki gösteri alanına girerken üst araması yaptırmak istemeyen 10 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

BUGÜN DE SÜRECEK
G20 Zirvesi Antalya Belek'te bugün de devam edecek. Antalya, zirve süresince dünyanın dört bir yanından gelen gazetecilere yönelik tanıtım çalışmaları da ihmal edilmiyor. Zirveden kalan boş vakitlerini değerlendirmek isteyen yabancı basın mensuplarına Aspendos, Perge, Side gibi Antalya'nın önemli ören yerlerini gezme imkanı sağlanıyor. G20 Zirvesi nedeniyle dünya üzerindeki tüm yayın organlarında günlerce yer alan Antalya ismi hafızalara kazınıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi zirve hazırlıkları için 100 milyon lira harcama yaparken zirve sayesinde elde edilecek gelirin 200 milyon euro'yu bulması ve elde edilen tanıtım imkanının ise milyarlarla ölçülemeyeceği ifade ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya siyasetinin başkenti Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN