Türkiye'nin en iyi haber sitesi

G20'nin ardından beklenti yüksek

Önceki G20'lerin yapıldığı turistik şehirler turist sayısını ikiye katladı dev yatırımlar çekti. Antalya'da da G20 beklentisi yüksek

Giriş Tarihi: 17.11.2015
G20'nin ardından beklenti yüksek
Antalya, ev sahipliği yaptığı G20 Zirvesi sonrası turizminde ciddi bir hareketlenme bekliyor. Bu hareketliliğin ipuçlarını ise daha önceki yıllarda G20'ye ev sahipliği yapmış şehirler veriyor. G20 son 10 yılda Washington, Londra, Toronto, Seul, Cannes ve Saint Petersburg gibi dünyanın önde gelen kentlerinde gerçekleşti. En az bilinen iki ev sahibi ise Avusturalya'nın Brisbane kenti ile Meksika'nın Los Cabos bölgesi oldu. Her iki kent de ekonomilerinin turizme dayalı olmasıyla Antalya'ya benzerlik gösteriyor. Bu nedenle her iki kentte G20 sonrası yaşananlar, Antalya'ya G20'nin olası etkilerini de gözler önüne seriyor. Meksika'nın Los Cabos bölgesi Haziran 2012'de G20 Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı. Dünyada VIP turistler için bir sığınak olarak nitelendirilen Los Cabos, özellikle ABD'den üst gelir grubu turistlere hitap ediyor. Ancak sınırlı bir pazarı olan Los Cabos'ta G20 sonrası önemli bir hareket yaşandı. 2011'de 900 bin misafir ağırlayan Los Cabos'un ziyaretçi sayısı 2014 yılında 1.8 milyona ulaştı. Turist sayısında 2015 hedefi ise 2 milyon.

ÜNLÜ OTEL ZİNCİRLERİ
Üst gelir grubunda yaşanan turist sayısındaki bu artışın ekonomik getirisi ise çok daha büyük oldu. En büyük etki ise yatırımlarda görüldü. 12 bin turistik oda kapasitesine sahip olan Los Cabos'ta birbiri ardına yeni tesisler hayata geçiyor. 2016 yılına kadar açılması beklenen oteller arasında Ritz-Carlton, JW Marriott, Thompson, Le Blanc ve Hard Rock gibi dev zincirler yer alıyor.

WOODS GOLF SAHASI

Los Cabos Turizm Kurulu'nun yaptığı açıklamalara göre, yeni açılan otellerle birlikte otel odası kapasitesi öncelikle 14 bine, ardından da 18 bine kadar çıkması bekleniyor. Ayrıca dünyanın en çok kazanan sporcusu Tiger Woods tarafından tasarlanan 18 delikli bir golf sahası da G20'ye 2012'de ev sahipliği yapan Los Cabos'ın sabırsızlıkla beklediği yatırımlar arasında yer alıyor.

YÜZDE 6.5 ARTIŞ OLDU

Avustralya'nın tatil cenneti Brisbane ise Kasım 2014'te G20 Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı. Avustralya İstatistik Bürosu'nun açıklamasına göre, Ağustos ayında geçen yıla oranla turist sayısında yüzde 6.5 artış yaşandı. Dünyadaki turizm hareketlerinde düşüşün yaşandığı 2015 yılında yaşanan bu artışta G20 ile yapılan tanıtımın etkisi büyük oldu.

155 MİLYON TAKİPÇİ
Bölgeyi de kapsayan Queensland Turizm Endüstrisi Konseyi'nin (QTIC) zirve öncesi yaptığı, "Dünyanın gözü ve kulağı G20 Zirvesi'nde olacak. Bu bölgemizi tanıtmak için dev bir megafon olacak" açıklaması, zirveye verdikleri önemi gözler önüne seriyor. QTIC'in yaptığı araştırmaya göre G20'ye katılan liderlerin sosyal medyada toplam 155 milyon takipçisi bulunuyor. Buna zirveye katılan 4 bin delegenin sosyal medyada yaratacağı hareket de eklendiğinde, sosyal medyada paha biçilmez bir tanıtım fırsatı doğuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
G20'nin ardından beklenti yüksek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN