Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türel gereksiz faiz yükünden kurtardı

Giriş Tarihi: 18.11.2015
Türel gereksiz faiz yükünden kurtardı

CHP'li Akaydın döneminde faiz ödemekten iflahı kesilen Büyükşehir Belediyesi, Türel'in göreve gelmesi ile bu ağır yükten kurtuldu. Yüzde 10 olan faiz yükü yüzde 1.78'e geriledi

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bir önceki dönemde en önemli sorunlarından olan faiz yükü, Menderes Türel'in göreve gelmesinin ardından önemli ölçüde düşürüldü. CHP'li Mustafa Akaydın döneminde performans programlarında bütçe giderinin yüzde 5'ini faiz giderleri oluşturuyordu. Kesinleşen bütçelerde ise bu oran yüzde 10 seviyesine kadar çıkmıştı. O dönem Akaydın bu konuda yoğun şekilde eleştirilirken, eleştirenlerin başında da şu anda CHP meclis üyesi olan ve dönemin MHP grup sözcüsü Mustafa Reşat Oktay geliyordu.

YÜZDE 1.7'Sİ FAİZ

Büyükşehir Belediyesi 2016 Performans Raporu açıklandı. Rapora göre Büyükşehir Belediyesi'nin 2016 yılı toplam bütçe kaynak ihtiyacı 1 milyar 460 milyon TL olarak açıklandı. Burada faiz giderleri ise 26 milyon lira seviyesinde kaldı. Böylece faiz giderleri bütçenin sadece yüzde 1.78'lik bölümünü temsil edecek. Bu oran Antalya'nın şimdiye kadar ödediği en düşük faiz tutarlarından biri olacak.

641 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Bütçede ana kalemler 641 milyon 631 bin TL ile sermaye giderleri ve 461 milyon 147 bin TL ile mal ve hizmet alım giderleri olacak. Sermaye giderleri araç alımı, bina, park, spor sahası, içme suyu şebekesi, kanalizasyon ve yol yapımı gibi yatırımları kapsıyor. Mal ve hizmet alımları ise normal ömrü bir yıldan az olan kırtasiye, temizlik malzemesi gibi mal ve haberleşme gibi hizmet alımlarını ifade ediyor.

İLK YILINDA DA DÜŞÜRMÜŞTÜ
Önceki yılların Performans Programları göz önüne alındığında fark daha net ortaya çıkıyor. 2012 yılında beri faiz ödemeleri için ayrılan en düşük tutar 2016 yılında raporlandı. 2012 ve 2013'te faize 31 milyon TL ayrılmıştı. 2014'te ise 41 milyon TL faize gitti. Ancak Türel'in yönetime gelmesiyle, belediyenin kesinleşen 2014 mali yılı hesap tablosunda bu tutar 32 milyon TL'ye düşürüldü.

YATIRIMA ASLAN PAYI
Büyükşehir Belediyesi ayrıca şimdiye kadar yatırım için en yüksek bütçeyi ayırdı. 2016 yılı raporunda sermaye giderlerinin oranı, bütçenin yüzde 43.9'u seviyesine ulaştı. 2014 yılı raporunda bu oranın yüzde 20 seviyesinde olduğu göz önüne alındığında, yatırım için bütçeden ayrılan paydaki artış daha iyi anlaşılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türel gereksiz faiz yükünden kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN