Tekstilde yeni umut

Giriş Tarihi: 19.11.2015
Tekstilde yeni umut

Tekstilin duayen ismi Türkkan, Çin’in yaptığı atılımla tekstil firmalarının birbiri ardına iflas ettiğini hatırlatarak ‘Avrupalı firmalar Çin yerine alternatif arıyor. Geri dönüş yaşanabilir’ dedi

Antalya Serbest Bölgesi'nde (ASBAŞ) bir zamanlar 3 bin 500 kişinin istihdam edildiği tekstil sektöründe bugün sadece 150 kişi çalışıyor. Bir dönem çıraklık okulu bile açılan ASBAŞ'ta bugün tekstilin adı bile geçmiyor. Çin'in fason üretimde gerçekleştirdiği atılım nedeniyle iflas edip kepenk kapatan tekstil fabrikalarının yerlerini yat firmaları alırken, hala 2 firma faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

ÇİN FİRMALARI İFLAS ETTİRDİ

Bu firmalardan Minaz Tekstil'in başında Mehmet Türkkan yer alıyor.
ASBAŞ'ta açılan ilk tekstil fabrikasının da sahibi olan sektörün duayen ismi Türkkan, tekstil sektöründeki düşüşü ve yeni dönemdeki fırsatları anlattı.
Çin'in yaptığı atılım ve Avrupa'da 2000'li yılların başında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle birçok tekstil firmasının iflas ettiğini dile getiren Türkkan, en önemli hatalarının firmaların birliktelik gösterememesi olduğunu söyledi.

DÜNYA DEVLERİ ADINA ÜRETİM

Bugün Alman C&A ve Hollandalı M&S ve Liberty gibi markaların fason üretimini yaptıklarını anlatan Türkkan, daha önce İspanya'nın tekstil devi Zara'nın da aralarında bulunduğu birçok farklı firma için de üretim yaptıklarını söyledi.
Avrupalı firmalar arasında Çin'den geri dönüşün başladığına dikkat çeken Türkkan, "Çin artık sadece büyük ölçekli işleri kabul ediyor. Ayrıca 2 aydan önce siparişleri almak mümkün değil. Bu anlamda Türkiye ve Antalya ön plana çıkıyor. Bu fırsatı değerlendirirsek, Antalya'da tekstil yeniden büyük bir atılımın içerisine girebilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekstilde yeni umut
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN