Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parası yok çiftliği var

Giriş Tarihi: 20.11.2015
Parası yok çiftliği var

Sayıştay'ın 2 milyon liralık kamu zararı fatura etmesi sonrası, 'Param yok' diyen eski Başkan Akaydın'ın villa, çiftlik, daire ve arsaları var

Sayıştay'ın kendisine 2 milyon 181 bin 156 liralık kamu zararı fatura etmesi sonrası, "Param yok, en fazla milletvekili maaşıma en koyarlar" diyen Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın'ın adeta emlak zengini olduğu ortaya çıktı. Akaydın ve eşinin Antalya Döşmeaaltı'da villa ve çiftlik, Konyaaltı'da 2 daire, Muratpaşa'da bir daire, Çankaya'da bir daire, Döşemealtı'da çok sayıda arsa ve Çorum'un Saray Köyü'nde 7 ayrı arsası bulunuyor.

FAİZİYLE 2.2 MİLYON

Sayıştay, Akaydın'ın elektronik bilet sistemi ihalesinin iptalinden sonra Büyükşehir Belediyesi lehine hiçbir işlem yapmadığını ve yüklenici firmanın yüzde 2'lik idare payını ödememesine göz yumduğunu belirlemişti. 2 milyon 181 bin 156 liralık kamu zararı ortaya koyan Sayıştay, oluşan kamu zararının Mustafa Akaydın'dan münferiden tahsil edilmesine karar verdi. Sayıştay, bir başka kararında bu bedelin faizini teşkil eden 18 bin 13 liranın da Akaydın'dan tahsil edilmesine karar verirken bedel 2 milyon 200 bin liraya ulaştı.

AKAYDIN TEMYİZ ETMEDİ

Akaydın, her iki Sayıştay kararını da temyiz etmedi. Bu nedenle kararlar kesinleşti ve kendisine tebliğ edildi. Akaydın, kendisinin milletvekili maaşı dışında parası olmadığını iddia etmişti. Ancak tapu kayıtları, Akaydın ailesinin zenginliğini ortaya koydu. Akaydın'ın tapu kayıtlarında milyonlarca lira değerinde olduğu tahmin edilen villa, daire ve arsaları yer alıyor. Akaydın'ın Döşmealtı'ndaki villa ve çiftliğin yanı sıra Hurma Mahallesinde bir dairesi, Döşmeaaltı'nda arsaları ve Çorum'un Saray Köyü'nde 7 ayrı parselde arsası var. Akaydın'ın eşi Günseli Akaydın'ın ise Hurma Mahallesi'nde, Çankaya Kültür Mahallesi'nde, Kışla Mahallesi'nde birer dairesi, Döşemealtı Bıyıklı da 5 ayrı parselde arsa bulunuyor.

2009 VE 2014'TE AÇIKLAMIŞTI

Mustafa Akaydın, 2009 yılında yerel seçimler öncesinde mal varlığını açıklamıştı. Mal beyanına göre Akaydın'ın 1 milyon 314 bin TL değerinde gayrimenkulü, 162 bin TL değerinde de nakit hesabı bulunuyordu. Akaydın, 2014 yılı seçimleri öncesi yeniden mal beyan ederken, mal varlığından bir ev ile bir otomobilinin satıldığını, mevduat hesabının da 50 bin lira azaldığını açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parası yok çiftliği var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN