Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pancar üreticisi şeker mağduru

Giriş Tarihi: 22.11.2015
Pancar üreticisi şeker mağduru

Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, üreticiyi mağdur eden pancardaki ödemelerin yüzde 16 üzerinden yapılan şeker oranının yüzde 12-13'lere indirilmesini istedi

Burdur'da 71 bin, Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde ise 18 bin dekar alanda şeker pancarı üretimi yapıldığını belirten Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, üreticilerin şeker fabrikalarına ürün teslimi yapmaya başladığını söyledi. Burdur Şeker Fabrikası'na bu yıl yaklaşık 500 bin ton pancar teslim edileceğine işaret eden Demir, çiftçinin yaşadığı bütün zorluklara rağmen canla başla üretime devam ettiğini anlattı.

FİYAT MÜKEMMEL ORAN YÜKSEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 157.5 kuruş olan şeker pancarının kilogram fiyatını 190 kuruş olarak açıkladığını hatırlatan Demir, "Bu mükemmel bir fiyat. Ancak pancardaki şeker oranı düşük olmasından dolayı çiftçinin eline geçecek para çok az. Polar oranı yüzde 12 olduğu zaman çiftçimizin eline ton başına 142,5 lira geçecek. Şeker oranı yüzde 14'e düşse ton başına 166 lira gelir elde edilecek. Dolayısıyla bu yıl çiftçimiz mağdur. Mağduriyetin giderilmesi için baremin yüzde 12-13'e düşürülmesini talep ediyoruz. Aksi halde gelecek yıl üreticilerimiz pancar ekmeyecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pancar üreticisi şeker mağduru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN