Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya’ya Bakan var

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Antalya’ya Bakan var

Dün açıklanan 64’üncü hükümette Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun Dışişleri Bakanı, eski Antalya Milletvekili Lütfi Elvan’ın ise Başbakan Yardımcısı olması Antalya’yı sevindirdi

Geçtiğimiz Salı günü 64'üncü Cumhuriyet Hükümetini kurmakla görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sundu. 25 kişilik listede 2 Akdenizli yer aldı. Daha önce de Dışişleri Bakanlığı ve AB Bakanlığı yapan Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu yeni kabinede de Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi.

AKDENİZ'E İKİ BAKAN

7 Haziran seçimlerinde dan milletvekili seçilen, 1 Kasım'da ise Mersin'den aday gösterilen Lütfi Elvan da kabinede yer aldı. Bir önceki dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini yürüten Lütfi Elvan, yeni kabinede Başbakan Yardımcılığı görevine geldi. Böylece kabinede 2 Akdenizli yer aldı.

40 PROJE AÇIKLAMIŞTI

7 Haziran seçiminde 3 dönem kuralı nedeniyle aday olamayan Çavuşoğlu'nun yerine Antalya'dan listeye giren Lütfi Elvan, adaylığı döneminde Antalya için 40 önemli proje açıklamıştı.
Özellikle ulaştırma projeleriyle dikkat çeken Elvan, daha sonra Mersin'den aday gösterilmesine rağmen Antalya'da açıkladığı projelerin arkasında olduğunu defalarca diler getirmişti.
Erken genel seçimde Antalya listesinde takım kaptanlığı görevini devralan Mevlüt Çavuşoğlu da bu projelerin arkasında olduğunu belirterek, bunlara ek olarak Alanya ve Kemer'e kongre merkezi, 20 yeni golf sahası, yeni OSB'ler gibi dev projelerini açıklamıştı. İki ismin de kabineye girmesiyle birlikte seçim döneminde duyurusu yapılan dev projelerin hayata geçmesiyle ilgili beklenti arttı.

ZOR GÖREV ÇAVUŞOĞLU'DA

Kabinenin açıklanması, Türkiye'nin son yılların en yoğun diplomatik hareketin yaşandığı saatlere denk geldi. Yeni görevi Türk uçaklarının bir Rus savaş uçağını düşürdüğü sıcak günde açıklanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu nedenle vakit kaybetmeden görevini devralarak hızla çalışmalara başladı.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Mevlüt Çavuşoğlu'nun bakanlığını değerlendirdi.
Başkan Türel, "Antalyamız için büyük bir kazanç. Antalyalı olan Sayın Çavışoğlu, medarı iftiharımız olarak dünyada Türk bayrağını dalgalandırmaya devam edecek" ifadelerini kullandı

KABİNENİN ELİ ANTALYA'DA
AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer de hem Çavuşoğlu'nun, hem de Elvan'ın kabinede yer almasının olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, "Çok önemli bir kabine, önümüzdeki dört yıl ülkemizi yönetecek bir kabine.
Her bakanımız ayrı ayrı çok değerli.
İnşallah tüm kabinenin eli Antalya'ya değecek.
Bütün bunların yanında sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, kendisini Antalyalı olarak gördüğünü, Antalya milletvekili olarak gördüğünü kentimizi her ziyaretinde üzerine basa basa dile getirmiştir" diye konuştu.

HİZMET YAĞMURU OLACAK

Antalya'ya bakanlık görevinin verilmesinin bekledikleri bir gelişme olduğunu ifade eden Rıza Sümer, Mevlüt Çavuşoğlu'nun başarılı bir şekilde yürüttüğü Dışişleri Bakanlığı görevinin yeniden kendisine tevdi edilmesinin Antalya'nın bundan sonraki gelişimine çok önemli katkılarının olacağını dile getirdi.
Çavuşoğlu ile geçen dönem Antalya Milletvekili, şimdiki Mersin Milletvekili olan ve Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Lütfi Elvan'ın da Antalya için kazanç olduğunun altını çizen Sümer, "Antalya bundan sonra hizmet yağmuru altında 2023'e hazırlanacak.
Bundan sonraki süreç, verdiğimiz sözlerin yerine getirilmesi süreci olacaktır" dedi.

TURİZME YENİ BAKAN
Antalya'nın merakla beklediği Kültür ve Turizm Bakanlığı koltuğuna oturan isim ise AK Parti Grup Başkan Vekili Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal oldu. 2003 yılında AK Parti Siyaset Akademisi'nde dersler veren Mahir Ünal, 2004'ten bu yana gerçekleşen tüm seçimlerde AK Parti'nin seçim kampanyasını hazırlayan strateji ekiplerinde yer aldı. Bir önceki dönem Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Ömer Çelik ise partisinin grup sözcülüğü görevini almasının ardından kabinede yer almadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya’ya Bakan var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN