Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EndişeleniyoRus

Antalya zor bir sezona daha hazırlanıyor. Avrupa'daki terör korkusu ve Rus uçağının düşürülmesi ile gelinen nokta Antalyalı turizmcileri endişeli bir bekleyişe sevk etti

Giriş Tarihi: 26.11.2015
EndişeleniyoRus
Antalya'da turizmciler tedirgin bir bekleyiş içerisine girdi. 2015'i turist sayısında yüzde 5 ve turizm gelirlerinde 5 milyar dolarlık düşüşle kapatmaya hazırlanan turizmciler, sırasıyla Mısır'da Rus yolcu uçağının düşürülmesi, Fransa'da yaşanan terör saldırıları ve son olarak Rus savaş uçağının düşürülmesi ile sıkıntılı bir sürece girdi. Turizmcilerin umudu, Rusya'da turizm fuarlarının gerçekleştiği Mart ayına kadar krizin çözülmesi yönünde. Erken rezervasyon oranının düşük olduğu Rusya'da, yaz sezonuna kadar krizin çözülmesi de son dakika satışlarıyla yaraları sarmak için yeterli olacak.

ŞUAN İÇİN İPTAL YOK
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin çok köklü olduğunu belirterek, "Umut ederiz ki yaşanan bu gerilim daha fazla tırmanmaz. Aksi takdirde kayıp çok ağır boyutlara ulaşabilir" dedi. Şu anda rezervasyon iptalinin olmadığını ifade eden Ayık, Rusya'nın Mısır'a uyguladığı gibi Türkiye'ye uçuşları yasaklaması halinde turizmin çok büyük bir sorunla karşılaşacağını ifade etti. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Yusuf Hacısüleyman da sorunun bir an önce diplomasi yoluyla çözülmesini umduklarını söyledi. Türk ve Rus ekonomilerinin birbiriyle yoğun ilişki içerisinde olduğunu vurgulayan Hacısüleyman, "Rusya ile yaşanan gerginlik, tüm dünya seyahat pazarını etkiliyor. Etkisi sadece Rusya pazarıyla da sınırlı değil. Bu sorunun çözümünün diplomasiyle olacağını biliyoruz" dedi. Rus yetkililerin "Türkiye'ye gitmeyin" uyarısını değerlendiren Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili, "Her ne kadar bir takım açıklamalar olsa da, Rusların tamamen gelmemesi gibi bir durumun söz konusu olacağını düşünmüyorum" dedi. Sili, krizin sürmesi halinde karlılık ve doluluk anlamında en fazla 2016 yılında da Rusya pazarında 2015 sezonu benzeri bir düşüşün yaşanacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EndişeleniyoRus
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN