Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitmeyen muhtarlık tartışması

Isparta'nın Yalvaç ilçesi Eyüpler Köyü'nde, muhtarlık tartışması bitmedi. Köy halkı mevcut muhtara tepki gösteriyor

Giriş Tarihi: 27.11.2015
Bitmeyen muhtarlık tartışması
30 Mart 2014'te yapılan seçimde Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Eyüpler Köyü'nde 5 muhtar adayı yarıştı. 25 yıllık arkadaşı Ercan Akden'i aday olmaya ikna ettikten sonra bir süre Akden'in seçim çalışmalarına katılan Ahmet Turan, daha sonra kendi adaylığını açıkladı. Ercan Akden 192 oyla muhtar seçilirken, Ahmet Turan ise 160 oyla ikinci sırada yer aldı.

MAZBATAYI KENDİSİ ALDI

Seçimi kazanan Ercan Akden'in 2002 yılında karıştığı bir hırsızlık olayı nedeniyle sabıkası olduğu ve adli sicil kaydını sildirmek için başvurmadığı belirlendi. Bu durumun farkında olan Ahmet Turan, seçimden bir gün sonra İlçe Seçim Kurulu'na başvurarak itiraz etti. Başvuruyu değerlendiren İlçe Seçim Kurulu, seçimi kazanan Ercan Akden yerine itiraz eden Ahmet Turan'a mazbatayı verdi. Bu olaydan sonra köylülerden bazıları Turan'a istifa etmesi için baskı yapmaya başladı. Hatta bazı binaların duvarlarına istifaya davet eden, bazılarına da hakaret içeren yazılar yazdı.

KENDİLERİNİ SAVUNDULAR

Seçimi kazanmasına rağmen sabıkası nedeniyle mazbatayı alamayan Ercan Akden, "Köyün huzuru için belki 5 kez oturup konuştuk istifa etmesi yönünde. Konuşurken 'Tamam' diyor, sonradan vazgeçiyor. Bu olayın buralara kadar gelmesi hiç hoş olmadı" dedi. Mevcut muhtar Ahmet Turan ise anayasal hakkını kullandığını savunarak "Ben işimin peşindeyim, kim ne derse desin köyümdeyim, burada ikamet ediyorum. Bu olaylar seçimde birinci olan arkadaşın dışında gelişen olaylardır. Dolayısıyla herkes işine baksın" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitmeyen muhtarlık tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN