Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel dershaneler öğrenci kaydetmiş

Giriş Tarihi: 28.11.2015
Paralel dershaneler öğrenci kaydetmiş

Antalya'da FETÖ'ye yakınlığı ile bilinen dershanelerin, dönüşüm kararına uymayıp dershaneciliğe devam ettiği belirlendi. Müfettişlerin tespit ettiği 20 dershanenin ruhsatlarının iptali için yazı yazıldı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), özel öğretim kurumuna dönüşmeyen dershanelerin, dönüşüm gerçekleştirinceye kadar eğitim-öğretim faaliyeti yürütemeyeceği kararına rağmen Antalya'da faaliyetini sürdüren dershaneler olduğu ortaya çıktı. Antalya Valiliği, Milli Eğitim Bakanlığı'na yapılan bir ihbar ile harekete geçti ve Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri görevlendirildi. Müfettişler, dershane ruhsatı bulunan ancak özel okula dönüşmeyen dershaneleri incelemeye aldı.

20 DERSHANEYE BASKIN

Valilik talimatı ile harekete geçen Maarif Müfettişleri, FETÖ'ye yakınlığı ile bilinen Antalya kent merkezi ile ilçelerdeki 20 dershaneye baskın yaptı. Yapılan baskınlarda özel eğitim kurumuna dönüşmeyen dershanelerin kayıt yapmaması gerekirken öğrenci kaydı yapılarak eğitim hizmeti verildiği tespit edildi. Dershanelere yapılan baskınlarda sınıflarda öğrencilerin ders yaptığı da belirlenerek tutanak altına alındı.

İŞTE O DERSHANELER
Müfettişlerin incelemesi sonunda yapılan tespitte öğrenci kaydı yapan dershanelerin Muratpaşa ilçesinde, "Sevgi Çiçeği Anafen, Körfez, Körfez Dershanesi Çarşı Şubesi, Körfez Dershanesi Doğu Garajı Şubesi, Körfez Dershanesi Milli Egemenlik Şubesi ve Maltepe Dershanesi" Alanya'da; "Körfez Dershanesi, Körfez Dershanesi Mahmutlar Şubesi, Körfez Dershanesi SBS Şubesi" Gazipaşa'da Akdeniz Sistem Dershanesi, Kaş'ta Mutlu Körfez Dershanesi, Demre, Elmalı, Gazipaşa, Korkuteli, Kumluca, Manavgat ve Serik'te Körfez Dershanesi ile aynı dershanenin Konyaaltı Şubesi olduğu belirlendi.

İPTAL YAZISI BAKANLIKTA
Öğrenci kaydı yaparak öğrencilere ders verdiği belirlenen dershanelerin ruhsatlarının iptali için çalışma başlatıldı. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, Maarif Müfettişlerinin raporuna istinaden söz konusu dershanelerin ruhsatlarının iptal edilerek kapatılması için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuruda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü önümüzdeki günlerde başvuruyu karara bağlayacak.

YÖNETMELİĞE UYMADILAR

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde 8 Ağustos'ta değişiklik yapılmış ve yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre, özel kurumlar arasında dershanelere yer verilmeyerek 'dershane' tanımı yönetmelikten kaldırılmıştı. Buna göre, dershanelerin yeni yönetmelikte yer alan özel eğitim kurumlarına dönüşerek dönüşüm işlemini gerçekleştirinceye kadar eğitim öğretim faaliyeti yürütemeyeceği, ücret ilanı ile öğrenci, kursiyer kaydı yapamayacağı ve valiliklerce kendilerine eğitim personeli ataması da yapılmayacağı MEB tarafından genelge ile duyurulmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel dershaneler öğrenci kaydetmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN