Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzede 'güven'sizlik

Antalya Müzesi atölyesindeki malzemelerin çalındığı ortaya çıktı. 600 bin liraya kurulan güvenlik sistemi açık verdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı

Giriş Tarihi: 30.11.2015
Müzede 'güven'sizlik
Avrupa'nın en büyük müzeleri arasında bilinen ve Antalya'nın en iyi korunan mekanlarından biri olarak gösterilen Antalya Müzesi'ne giren hırsız, atölyeden 6 bin TL'lik malzeme çaldı. Müzenin arkasındaki duvar ve demir parmaklıklardan atlayıp, tarihi eserlerin restorasyon işlemlerinin yapıldığı üç tarafı kapalı, ancak ön kısmı açık alana giren hırsız, atölyedeki matkap, yapıştırma cihazları gibi yaklaşık 6 bin lira değerindeki malzemeyi çaldı.

LAZIM OLUNCA ANLAŞILDI

Hırsızlık olayı, iki gün sonra malzemelerin lazım olması ve bulunamaması üzerine kamera kayıtlarının kontrol edilmesiyle ortaya çıktı. Müze Müdürlüğü yetkilileri, durumu Bahçelievler Polis Merkezi'ne bildirdi. Kimliği tespit edilemeyen erkek hırsızın bulunması için çalışma ve adli soruşturma başlatıldı.

SİSTEMDE SORUN VAR

Bir güvenlik kamerasının görüntülediği ancak hassas algılama özelliği olmadığı için alarm vermediği hırsızlık olayı, üç yıl önce müzeye yapılan güvenlik sistemine ilişkin ihalenin teknik şartnamelere uygun olmadığını da ortaya çıkardı. Üç yıl önce yaklaşık 600 bin TL civarında bedelli ihale ile Antalya Müzesi'nin güvenlik sistemi yenilenmişti. Müzenin birçok alanına kurulan 60'a yakın güvenlik kamerasının hassas algılama özelliğinin bulunmadığı öne sürülerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu yöndeki teknik şartnamesine uygun olmadığı gerekçesiyle bazı sorunlar da yaşanmıştı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Olayla ilgili Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nce de soruşturma başlatıldı. Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, talimat gereği soruşturma açıldığını belirterek, "Bu soruşturmanın neticesini bekleyeceğiz. Bir eser çalınma yok. Depodan kablo, matkap gibi malzemeler alınmış. Sonucunda kimin ihmali gözükürse gereği yapılacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzede 'güven'sizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN