Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitkilerin ateşini ölçüyor

Giriş Tarihi: 1.12.2015
Bitkilerin ateşini ölçüyor

Bitkileri hastalıklardan korumak için geliştirilen cihazla bitkilerin ateşi ölçülüyor ve erken teşhis ile tedavi yapılıyor

Tarımsal bitkileri hastalıklara karşı korumak, elde edilecek ürünleri daha sağlıklı üretmek amacıyla yürütülen çalışmalara, bitkilerin de insanlar gibi ateşi ölçülerek önceden hastalıklarının tespit edilebileceği ortaya çıktı. Bir firma tarafından çiftçilere tanıtılan termal kamerayla, bitkilerin ateşini ölçerek normalin üzerinde ateşi olan bitkilerin önceden tespit edilerek hastalıkların erken teşhis ve tedavisinin sağlanabileceği anlatıldı.

TERMAL GÖRÜNTÜ
Çiftçilere bilgi veren firma satış şefi Fuat Aydın, "İşlem, gerçek resim üzerine termal görüntünün oturtulmasıyla yapılıyor. Aynı insanlar gibi bitkilerin de normal bir sıcaklıkları var. Ancak hastalıklı bitkilerin sıcaklıkları normal sağlıklı bitkilere göre daha fazla. Üreticimizde böyle hastalıklı bitkiyi diğer bitkilerden ayırarak, serasındaki diğer bitkilere hastalığın bulaşmasını engelliyor ve hastalık hakkında daha detaylı inceleme yaparak gerekirse erken tedaviye başlayabiliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitkilerin ateşini ölçüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN