Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk ödül benden ilk film de benden oldu

SABAH Gazetesi'nin ana medya sponsoru olduğu 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin açılışı Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray'ın 'Uzaklarda arama' isimli filmi ile yapıldı

Giriş Tarihi: 1.12.2015
İlk ödül benden ilk film de benden oldu
SABAH Gazetesi'nin ana medya sponsoru olduğu 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin açılış filmi olarak, yönetmenliğini oyuncu Türkan Şoray'ın yaptığı, kızı Yağmur Ünal'ın da yapımcılığını üstlendiği 'Uzaklarda Arama' filminin gösterimi Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu'nda yapıldı.

İLK ÖDÜLÜ BEN ALDIM
Salona kızı Yağmur Ünal ve filmin oyuncularıyla gelen Türkan Şoray'ı, davetliler ayakta uzun süre alkışladı. Şoray, katılımcılara geceyi kendisiyle paylaştıkları için teşekkür ederek, kendisinin ilk 'Altın Portakal' alan sanatçı olduğunu söyledi. Antalya'nın evi gibi olduğunu belirten Şoray, "Festivalin bu kadar uzun, yıllarca sürmesi biraz da Antalya halkının desteğiyle sevgisiyle oluyor. Antalya Uluslararası Film Festivali, 52 yıldır Türk sinemasının tanıtılmasında çok önemli bir görev üstlendi, yıllarca sinemacı arkadaşlarım, bizler festivale katılmanın heyecanını yaşadık, onurunu yaşadık" dedi.

KIZI YAĞMUR'A TAKILDI

Festivalin açılış filminin kendi filmlerinin seçilmesinden onur duyduğunu ifade eden Şoray, 30 yıl aradan sonra yönetmenlik deneyimi olduğunu belirtti. Çekim sırasında yaşadıklarını paylaşan Türkan Şoray, "Ekip 110 kişiydi galiba, değil mi yapımcı kızım? Benim kızım hiçbir masraftan kaçınmadı" şeklinde espri de yaptı. Şoray, "İlk önce sevgi bağı kurduk, güzel şey ürettik. İki ay boyunca Muğla'da kaldık, sevgiyle yapılabilecek her şey çok güzel oluyor. 'Biz bu filmde bunu yaşadık' diye düşünüyorum. Film çok bir zor süreç, doğum yapar gibi" diye konuştu.

BARIŞ MESAJLARI VERDİ

Gösterimin ardından bir süre alkışlanan Şoray, birçok kez kente geldiğini, jüri olarak, oyuncu olarak, onur ödülü aldığını vurgulayarak şunları söyledi: "Bu seferki gelişim çok farklı bir anlam taşıyor, çok mutluyum. Bu filmde şunu söylemek istedim ben, ön yargılı olmamak lazım, kendimizi karşımızdakinin yerine koymamız lazım. Yani empati duygusu ve hoşgörü, bunları uygularsak o zaman birbirimizi anlayacağız, seveceğiz, birbirimizden nefret etmeyeceğiz. Dünyada huzur ve mutluluk olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk ödül benden ilk film de benden oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN