İran'da kadın olmak: ‘Güzel, zor, yaratıcı’

Giriş Tarihi: 4.12.2015
İran'da kadın olmak: ‘Güzel, zor, yaratıcı’
Antalya Film Festivali yepyeni köprüler kurmaya devam ediyor. Seyirciler, farklı kültürlerin sinemasıyla; yabancı yönetmenler de Türkiye ve Antalya Film Festivali'yle yakınlaşıyor. Buna son örnek, Dünya Sinemalarından bölümünde gösterilen İran filmi 'Nahid' ekibinin seyirciyle gerçekleştirdiği söyleşi oldu. Boşandığı kocasının, tekrar evlenmemek şartıyla çocuğunun velayetini kendisine verdiği Nahid'in aşık olmasıyla içine düştüğü zor durumu konu alan filmin yönetmeni Ida Panahandeh, oyuncusu Pejman Bazeghi ve senarist- kurgucu Arsalan Amiri'nin katıldığı söyleşi renkli anlara da sahne oldu.

İRAN'DA VELAYET KONUSU
Söyleşide en çok merak edilen İran'ın velayet konusundaki tutumunun gerçekliğiydi. Yönetmen Ida Panahandeh, filmde de olduğu gibi İran'da boşanan ailenin çocuğunun velayetinin babaya verildiğini ancak babanın uyuşturucu bağımlılığı ya da şiddet gibi sorunları olması halinde velayeti annenin alabildiği bilgisini verdi.

HİÇ YALAN SÖYLEMEYEN KADIN

Hemen her söyleşide gündeme gelen 'kadın karakter' meselesi bu filmde de söz konusu oldu. Ancak bu kez kadın karakterin 'çok hata yaptığı' eleştirisi geldi. Alışıldık cevaplardan farklı bir açıklama yapan Panahandeh, "Ben gerçekçi karakterlere inanıyorum. Bazı açılardan erkeklerin kusurlu olduğu ve kadınların haklı olduğu tarafından bakma yanlısı değilim. Bunu gerçekçilik olarak görmüyorum. Ben hiç yalan söylemeyen ve yanlış yapmayan bir kadınla karşılaşmadım" dedi.

KADIN İÇİN BENZETME
Panahandeh, "İran'da kadın olmayı 3 kelime ile anlatır mısınız?" şeklindeki soruya ise "Güzel, yaratıcı, zor" diye cevap verdi. Senarist- kurgucu Arsalan Amiri ise söz sırası kendisine geldiğinde "Türkiye'ye ilk gelişim. 15 festivale gittik ama en iyi festivalin Antalya Film Festivali olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'da kadın olmak: ‘Güzel, zor, yaratıcı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN