Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuşoğlu Ruslarla buluştu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Alanya'da yaşayan Rus vatandaşları ile kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıda dostluk ve kardeşlik mesajları verildi

Giriş Tarihi: 6.12.2015
Çavuşoğlu Ruslarla buluştu
Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizin ardından Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ilçede yerleşik olarak yaşayan Ruslar için dostluk kahvaltısı düzenledi. Kahvaltıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya protokolü, yerleşik Ruslar ile iki ülkenin vatandaşlarının kurduğu derneklerin üyeleri katıldı.

SONSUZA KADAR SÜRMEZ

Açılış konuşmasını yapan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, "Krize rağmen halklar arasındaki dostluk ve huzuruun bozulmayacağına inancımız tam. Bu kriz sonsuza kadar devam edemez" dedi. Alanya Rus Dili Konuşanlar İş Birliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela ise, "Rusya ve Türkiye arasındaki gerginlikte bir mesaj vermek bize düşüyor. Sayın Mevlüt Çavuşoğlu dini özgürlüğümüz için elinden geleni yaptı. Biz kardeşiz, dostuz. Hükümete güvenelim. Her şey çok güzel olacak. Bizi kimse ayıramaz" dedi.

RUSYA DOĞRUYU SÖYLEMELİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise şöyle konuştu: "Rusya ile hiç arzu etmediğimiz bir gerginlik yaşıyoruz. Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Belgrat'ta faydalı bir görüşme yaptım. Farklılıkları azaltmak için konuşmaya devam etmek lazım. Her şeyden önce gerçek olmayan şeyleri Rus ve Türk halkına söylememek lazım. Yalan söylememek lazım. Bugün Rusya'ya baktığınızda gerçek olmayan söylemler ve haberler var."

LAVROV DA KABUL ETTİ
Yaşanan krizin ardından Türkiye'de karalama kampanyası yapılmadığını belirten bakan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "Tabi ki bu gerginlik halklarımıza yansımamalı. Dostum Sergei Lavrov'a da söylediğim gibi Rusya'daki Türk vatandaşları kötü muamelelere maruz kaldı. Lavrov da bunu kabul etti ve bunların olmaması için tedbir alacağını söyledi. Bu gerginliği en kısa sürede gideririz. Rusya sadece dostumuz değil, aynı zamanda ticari ortağımız" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu Ruslarla buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN