Şimdi gözler Ekk'de

Bakanlar Kurulu, Rus krizi nedeniyle endişelenen turizm sektörünün taleplerini görüştü. Tedbirlerle ilgili ayrıntılı açıklama ise Ekonomi Koordinasyon Kurulu sonrası yapılacak

Giriş Tarihi: 9.12.2015
Şimdi gözler Ekk'de
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'la bir araya gelerek, Rusya'yla yaşanan uçak krizi sonrası destek taleplerini ileten turizm sektöründe gözler Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) çevrildi. Rusya'nın uyguladığı turizm sektörüne yönelik yaptırımların etkileri ve alınacak tedbirlerin değerlendirildiği toplantıda, turizm sektörü 'tanıtım', 'havayolu taşımacılığı' ve 'mevzuat düzenlemeleri' olmak üzere 3 ana başlıktaki beklentilerini Bakan Ünal'a iletmişti. Bakan Ünal da "Sektör temsilcilerinin öncelikli ve acil bazı sorunları var. Onların çözümüne ilişkin hızlı bir hareket içinde olacağız" açıklamasında bulunmuştu.

AÇIKLAMA KURTULMUŞ'TAN

Alınacak tedbirler ilk olarak Pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında görüşüldü. Konuyla ilgili net açıklamaların ise EKK toplantısının ardından yapılacağı öğrenildi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, alınacak tedbirlerle ilgili ipuçları verdi. Kurtulmuş'un altını çizdiği 'farklı pazarlar' vurgusu dikkat çekti. İhracat ve turizmde Rus pazarının daralması halinde alternatif pazarlara yönelim olacağını ifade eden Kurtulmuş, "Birisi sizin yolunuzu kapatıyorsa siz de gerekli tedbirinizi alırsınız. Türkiye alternatif pazarları da çalışmıştır" dedi.

GEREKLİ TEDBİRLERİ ALDIK

Turizm alanında Rus turistlerin Türkiye'den vazgeçmeyeceklerini umduklarını ifade eden Numan Kurtulmuş, "Ama eğer Rus turistler Türkiye'ye gelmekten imtina ederlerse, bununla ilgili gerekli düzenlemeleri, gerekli tedbirleri aldık" dedi. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş alınan kararları ise açıklamadı. Türkiye'nin turizmde pazar alternatifleri olduğunu belirten Kurtulmuş, "Eğer ekonomik olarak tedbirler konusuna gelinirse buradan evet Türkiye belki belli sıkıntılarla karşı karşıya kalır ama Rusya tarafı da benzer sıkıntılarla karşı karşıya kalır. Dolayısıyla meselenin o boyuta gelmeyeceğini ümit ediyoruz. Biz kendi tedbirlerimizi aldık. İnşallah bu tedbirleri uygulamaya gerek kalmaz" dedi.

ASGARİ ÜCRET ERTELENSİN

Turizmcilerin basına kapalı toplantıda Kültür ve Turizm Bakanı Ünal'a ilettikleri ve Bakanlar Kurulu'nda masaya yatırılan talepler de ortaya çıktı. Sektör temsilcilerinin öncelikli talebi, turizmde maliyeti arttıran düzenlemelerin geri çekilmesi yada muafiyetler getirilmesi. Bu konuda önceliği Ocak ayında bin 300 TL'ye çıkacak olan asgari ücret alıyor. Turizmciler, bu artışın bu yıl için devlet tarafından karşılanmasını yada sektör için bir yıl ertelenmesini talep etti.

MALİYETİ DÜŞÜRECEK

Bunun dışında otellerde içkilerin üzerindeki ÖTV oranının düşürülmesi, Antalya'ya direkt tarifeli seferlerin arttırılması, havalimanı vergilerinin düşürülmesi, turizm sektöründe çalışan personelin SGK kesintilerinin özellikle kış aylarında devlet tarafından karşılanması, elektrik ve su fiyatlarında ucuzlatmalar da turizmcilerin öncelikli talepleri arasında yer alıyor. Bu taleplerle ilgili EKK toplantısının sonucu bekleniyor. Toplantı öncesi netleşen tek destek ise Rusya'dan 100 ve üzerinde yolcu taşıyan uçaklara verilen 6 bin dolarlık yakıt desteğinin, batı ve kuzey Avrupa ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi ve bu desteğin Ocak-Mart aylarında da verilmesi olmuştu. Turizm sektörünün, bu yakıt desteğinin arttırılması ve tüm destinasyonlara ve tüm yıla yayılmasını konusundaki talep de EKK toplantısında tartışılacak.

BAKAN ÜNAL'IN OLUMLU BAKIŞI
TÜRKİYE Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın turizm sektörüyle ilk buluşması olan Antalya'daki toplantıyı değerlendirdi. Ayık, "Toplantıda fikir alışverişi yapıldı. İlk buluşmaydı. Sayın Bakan'ın konuya yaklaşımı çok olumluydu" dedi. Turizm sektörünün alınacak tedbirlerin açıklanması için EKK toplantısını beklediğini ifade eden Ayık, "Konuşulan bir takım konuların hayata geçmesi önemli. Türk turizmini bu noktaya getiren değerleri, turizmi yaşatacak şekilde sürdürmemiz gerekiyor. Şu an için sektörde belirsizlik var. Talebi canlandıracak desteklerin ve tanıtım çalışmalarının yapılması gerekiyor" diye konuştu.

BÖLGE TANITIMI YAPILABİLİR
KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, yeni dönemde izlenecek tanıtım stratejisini de anlattı. Turizm sektöründe 'her şey dahil' sistemi yerine duygu turizminin canlandırıldığı ve şehir, bölge tanıtımlarının ön plana çıkarıldığı bir dönem başlattıklarını açıklayan Ünal, "Türkiye'yi değil, belli bölgeleri, şehirleri tanıtmak çok önemli. Saint Tropez'i tüm insanlar bilir ama nerede olduğunu bilmez. Geleceğin dünyasında ülkeler değil, bölgeler ve şehirler yarışacak" dedi. Bu yeni vizyonda Antalya'da da doğal, kültürel ve tarihi değerler üzerinden bölgesel tanıtımlara ağırlık verilmesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi gözler Ekk'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN