Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su baskını tarih olacak

ASAT, Manavgat ve Alanya'da yağmur suyundan kaynaklanan taşkın ve su baskınlarını önlemek amacıyla drenaj hatlarında temizlik yapıyor

Giriş Tarihi: 10.12.2015
Su baskını tarih olacak
Antalya'nın Manavgat ve Alanya ilçelerinde yıllardır temizlenmeyen ve kış aylarında yağmursuyu baskınlarına neden olan tıkalı hatlar, önce kapalı devre robotlu kanal görüntüleme araçları ile tespit ediliyor. Böylece hattın önünde engel oluşturan, kum, yağ, plastik, poşet, ahşap, kablo gibi atıklar nedeniyle çapı daralmış borulara müdahale ediliyor.

MAZGALLAR TEMİZLENİYOR

Manavgat ve Alanya'da toplam 141 kilometre yağmursuyu drenaj hattı temizliği gerçekleştirilecek. Ayrıca temizliği yapılan hatların ve mazgalların koordinatları alınarak dijital haritaları çıkartılacak. Manavgat ve Alanya ilçelerinde yağmursuyu baskınlarının ortadan kaldırılması için başlatılan çalışma 1 milyon 796 bin 960 liraya mal olacak.

ROBOT KAMERA TESPİTİ

Yağmursuyu drenaj hatlarının temizlik öncesi robot kamera ile yapılan tespit görüntülerinde bazı ev ve işyerlerinin kanalizasyon atıklarının yağmur suyu drenaj hattına bağladığı tespit edildi. Çevre sağlığını tehlikeye atan bu uygulamanın yasal olmadığı ve cezai müeyyideleri olduğu vurgulandı.

5 YILDIR TEMİZLENMEMİŞ

Manavgat ve Alanya ilçelerinde yağmursuyu drenaj hatlarının temizlenmesinin önem taşıdığını belirten ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, "5 yıldır hiç temizlenmemiş hatlar var. Alt yapının Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanması ilçeler için çok büyük bir şans. Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel başta olmak üzere, Manavgat ve Alanya'mızı çok önemsiyoruz. Yatırımlarımız aralıksız devam edecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su baskını tarih olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN