Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gönüllü barınağa zehirli saldırı

Antalya'da hayvansever çiftin bakımını üstlendiği 150 kedi ve köpekten 37'si kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından zehirlendi

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Gönüllü barınağa zehirli saldırı
Antalya'nın Aksu ilçesinde, Kamil ve Itır Kartal çiftinin bakımını üstlendiği 150'ye yakın kedi ve köpekten 37'si, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından zehirli tavuk ciğerleriyle öldürüldü. Gördükleri manzara karşısında şoka giren Kartal çifti, kedi ve köpekleri zehirleyenlerin bulunması için savcılığa suç duyurusunda bulundu.

ZEHİRLİ TAVUK CİĞERİ

Olay, önceki gün Kartal çiftinin Karaöz Mahallesi'nde yaşadıkları 80 dönümlük çiftliklerinde meydana geldi. Tüm Dillerde Çevirmenler Derneği'nin Başkanı ve AKUT K9 köpekli arama biriminin kurucularından Kamil Kartal ile eşi Itır Kartal, iş dönüşü, bakımını üstlendikleri kedi ve köpeklerden 37'sinin cesetleriyle karşılaştı. Kedi ve köpeklerin ağzından kan geldiğini fark eden Kartal çifti, çevrede yaptıkları aramada poşetler içine bırakılmış zehirli tavuk ciğerlerini buldu. Jandarma ve savcılığa suç duyurusunda bulunan çift, katliamı yapan kişilerin bulunması için BİMER'e, belediyelere ve Aksu Kaymakamlığı'na da başvurdu.

YARISINI KAYBETTİ

Daha önce de benzer bir katliam yaşadıklarını anlatan Kamil Kartal, "Haziran ayında bölgedeki bir çiftlikte bulunan Aksaray Malaklısı cinsi köpeklerin de aralarında bulunduğu köpekler 26 kedi ve köpeğimizi parçalamıştı. Sivas kangalından daha iri olan bu köpekler birkaç kez daha katliam girişiminde bulunmuş ama tesadüfen evde olmamız sayesinde kedi ve köpeklerimizi kurtarmıştık. Bu kez kimliği belirsiz kişilerce yavrularımız zehirlendi. 6 ay içinde çiftliğimizde bakımını üstlendiğimiz 150 köpek ve kedinin yarısını kaybettik. Şuan 50 kedi ve 25 köpeğimiz kaldı" dedi.

TERK EDİLMİŞ HAYVANLAR
Çiftliklerinde bulunan kedi ve köpeklerin tamamının sokağa terk edilmiş hayvanlar olduğunu belirten Kamil Kartal şunları söyledi: "Bulunduğumuz bölge şehirden uzak. Buradaki hayvanlar ya belediyeler tarafından ya da pet shoplardan alınıp bakılamayınca terk edilen hayvanlar. İçlerinde çoban köpeği de var, labrador cinsi de. Bazen de yolda gördüğümüz yaralı kedi ve köpekleri alıp getiriyoruz. Burada 5 yıldır kimseden destek almadan bu hayvanların bakımını üstleniyoruz. Burası yarı barınak gibi çalışıyor."

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILACAK
Yaşadıkları katliamların kendilerini çok yıprattığını belirten Kamil Kartal, "Onları toplu şekilde cansız görünce adeta şoka girdik. Eşimle tercümanlık yapıyoruz. Yaşadığımız üzüntüyü bütün dünya dillerine çevirip paylaşacağım. Ayrıca zehirlenme olaylarının son bulması ve sorumlularının cezalandırılması için imza kampanyası başlatacağım" ifadelerini kullandı.

AYDA 400 KİLO TAVUK ALINIYOR
Çiftliklerinde bulunan hayvanların hepsinin kayıtlı olduğunu kaydeden Kartal, "Gelen her köpeğe kimlik çıkartıyoruz. Çiplerini taktırıyoruz. Aşılarını ve kısırlaştırma işlemini yaptırıyoruz. Hepsinin ismi, lakapları, fotoğraf albümleri var. Soyadları Kartal. Burada kediler ve köpekler yıllardır aynı kaptan yemek yiyor. Kediler için internetten özel mama sipariş ediyoruz. Köpekler için ayda 400 kilo tavuk alıyoruz. Yeri geliyor hasta yavrularımız için yurtdışından özel ilaç bile getirtiyoruz. Bazen kendi ihtiyaçlarımızı karşılamıyor, onların bakımını üstleniyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gönüllü barınağa zehirli saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN