Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'da huzur gecesi

Antalya'nın Kepez ilçesinde Mevlana Celaleddin Rumi'nin ahrete intikalinin 742. vuslat yıldönümü dolayısıyla Şeb-i Arus töreni yapıldı

Giriş Tarihi: 19.12.2015
Antalya'da huzur gecesi
Mevlana Celaleddin Rumi'nin 'düğün günü' dediği ahrete intikalinin 742. vuslat yıldönümünde, Kepez Belediyesi ile Antalya Konyalılar Derneği Şeb-i Arus töreni düzenledi. Turgut Özal Spor Salonu, Konya'daki Şeb-i Arus törenlerinin bir benzerinin manevi iklimini yaşama imkanı sunan mekan oldu. Konya Mevlana Sema Gurubu'nun sunduğu ve yaklaşık 2 saat süren tören, Türk Tasavvuf Müziği konseri ile başladı. Konserin ardından Mevlana'nın en bilindik şiirleri okundu. Gecenin sonunda ise, tasavvuf müziği eşliğinde 4 bölüm halinde yapılan sema ayini gerçekleştirildi.

BÜYÜK BİR KAHRAMAN

Hz. Mevlana'nın, vefatından sonraki yaklaşık 8 asır boyunca insanlığın gönül iklimine, gönül coğrafyamıza hala ilmek ilmek nakışlar sunan bir şahsiyet olduğuna vurgu yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "Aslında Hz. Mevlana, Cenab-ı Allah'ı, Kur-an'ı kendi yaklaşımıyla, kendi üslubuyla anlatan, bizim gönül dünyasında sevdiğimiz çok büyük bir kahraman. Bizim ihtiyacımız olan, onun bilgeliğinde tekrar insan olduğumuzu hatırlamak" ifadelerini kullandı.

TÜTÜNCÜ'DEN TEŞEKKÜR
Gecede Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, konuşmasının ardından Antalya Konyalılar Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Cengiz ile Konya Mevlana Sema Grubu Başkanı Ayşin Gonca Özçakın'a birer plaket ile çiçek buketi sundu. Hasan Hüseyin Cengiz ise Başkan Tütüncü'ye sema grubu fotoğrafından oluşan bir yapboz hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da huzur gecesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN