Başka Selin'ler olmasın diye

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Başka Selin'ler olmasın diye

Engeli nedeniyle okulunda dışlanan Selin yeni okulunda çok mutlu. Annesi ise 'Başka Selin'ler olmasın' diye dernek kurdu

Türkiye onların hikayesini SABAH Akdeniz'in haberlerinden öğrendi. Öğretmeni ve sınıf arkadaşlarının velileri tarafından başka bir okula gitmeye zorlanan engelli çocuk Selin ve öğretmen annesi Yıldız Sargın'ın hikayesi SABAH Akdeniz sayesinde mutlu sona ulaştı. O günlerden akıllarda en çok kalan ise velilerin çocuklarını okula göndermeme eylemine başlamasıyla, sınıfta tek başına kalan Selin'in fotoğrafı oldu.

2 FOTOĞRAF 2 HAYAT

Yıldız Sargın ve kızı Selin Sargın'ın hayatı bugün bambaşka bir hal aldı. Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılan inceleme sonucunda küçük Selin başka bir okula nakledilirken, rehber öğretmen olan annesi Yıldız Sargın da aynı okulda görevlendirildi. Selin'in yeni sınıf arkadaşlarıyla birlikte kutladığı 9'uncu doğumgünü fotoğrafı yaşanan değişimin en güzel göstergesi.

DERNEK KURDULAR

Bugün üçüncü sınıfta okuyan kızı Selin Sargın'ın sevildiği ve kabul gördüğü bir ortamda, sevgi ve ilgiyle eğitimine devam ettiğini anlatan Yıldız Sargın, "Ancak bu yaşadıklarım toplumda engelli bireylerin yaşadığı sorunları gözler önüne serdi. Selin gibi sorun yaşayan çocuklara da yardımcı olabilmek için velilerle birlikte bir dernek kurduk. Amacımız, arada sıkışan, ne normaller arasında yer bulan, ne de özel eğitim okuluna gitmesi gerekenler arasında olan bu çocuklara okul ve rehabilitasyon merkezleri imkanlarına ek olarak ekstra imkanlar sunarak normaller çizgisine yaklaştırmak" diye konuştu.

5. SINIFTA OKUYAMIYOR

Melekler Engelsiz Yaşam Derneği çatısı altında okuma yazma kursları, resim, müzik, spor, ahşap boyama, mum yapımı, takı tasarımı gibi atölyeler oluşturmak istediklerini anlatan Yıldız Sargın, "Özürlü çocukları genelde okullarda en arkaya koyuyorlar, nasılsa anlamıyor diye hiç ilgilenilmiyor. 5'inci sınıfta olmasına rağmen hala okuma yazma öğrenmemiş olan engelli öğrenciler var. Ama biraz özel ilgiyle, haftada sadece 2 saatlik eğitimle 3 ayda okuma yazma öğreniyorlar" dedi.

GÖNÜLLÜLER ARANIYOR

Verilecek eğitimler için gönüllü öğretmenlere ihtiyaçları olduğunu anlatan Yıldız Sargın, "Normal bir çocuk 1 saatte öğrendiği bir konuyu, 2 saatte öğrenebiliyor. Biz dernek olarak o 2'nci saati vermeye çalışıyoruz. Derneğimizde resim alanında ve el işi alanında eğitim veriliyor. Spor ve müzik alanında da eğitim vermek istiyoruz. Gönüllü öğretmenlere ihtiyacımız var" dedi.

TİYATRO OYUNU DÜZENLENDİ
Dernek ayrıca sosyal etkinlikler de düzenliyor. Otellerle anlaşma yaparak kış aylarında otel havuzlarında yüzme etkinliği düzenleniyor. Bu faaliyetlerin finansmanını sağlamak amacıyla da tiyatro, kermes, kahvaltı gibi etkinlikler düzenleniyor. Dernek son olarak da Yenimahalle Kültür Merkezi'nde bir tiyatro etkinliği düzenledi. 3'üncü Zil Topluluğu'nun dernek yararına oynadığı tiyatro oyunu sayesinde pek çok dernek üyesi ve engelli çocuklar ilk kez tiyatro deneyimi yaşamış oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başka Selin'ler olmasın diye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN