Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir Minicity'i devralıyor

Büyükşehir Belediyesi, 63 bin metrekare alanla dünyadaki en büyük alana sahip minyatür parklardan biri olan Minicity'i devralıyor

Giriş Tarihi: 21.12.2015
Büyükşehir Minicity'i devralıyor
Antalya'da 63 bin metrekare alanla dünyadaki en büyük alana sahip minyatür parklardan biri olan Minicity'nin açıldığı günden bu yana tartışması hiç eksik olmadı. Anadolu uygarlıklarını en seçkin mimari eserlerinin 25 ölçeğinde küçültülmüş maketlerinin yer aldığı park, yaklaşık 6 milyon liraya mal oldu. İşletme hakkına sahip olan firma 7 ay sonra zarar ettiği gerekçesiyle kapısına kilit vurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi Nisan 2006'da Minicity'i satın aldı.

BELEDİYE İŞLETTİ

ANTEPE tarafından işletilmeye başlanan Minicity'ye dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın 169 metre uzunluğunda bir gemi güvertesinden esinlenen seyir terasını restoran, kafe-bistro şeklinde hizmet verecek şekilde yeni bir düzenlemeye tabi tuttu. Ancak bu kez de kira sorunu baş gösterdi. Kiralayan firma yaklaşık 4 ay önce Minicity'den tahliye edildi.

KARARI MECLİS VERECEK

Minicity'i bir belediye başkanının daha canlandırma girişim böylece son bulurken Antalya Büyükşehir Belediyesi, alanı Konyaaltı Sahil Projesi kapsamında değerlendirmek için yeniden devralmaya hazırlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, sahil projesinin bir yarışmayla elde edildiği için içine dahil edilemeyeceğini ancak ayrı bir proje olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Minicity'nin devrine ilişkini kararı Büyükşehir Belediye Meclisi'nce alınacağının altını çizen Başkanı Türel, park içindeki eserlerin ne olacağı, proje aşamasında parkın açık kalıp kalmayacağı konularını henüz değerlendirilmediğini aktardı. Anadolu uygarlıklarının mimari eserlerinin minyatürlerine talip olan Kepez Belediyesi, o minyatürleri Dokuma Fabrikası alanındaki Kent Parkı'nda değerlendirmek istiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir Minicity'i devralıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN