Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış turizminde hedefte Çin var

Giriş Tarihi: 24.12.2015
Kış turizminde hedefte Çin var

İskandinav ülkelerinden 65 yaş üstü turistleri tedavi ve rehabilitasyon için Antalya'ya getiren SLC'ye bir teklif de Uzakdoğu'dan geldi

İskandinav ülkelerinden 65 yaş üstü turistleri Antalya'ya getirerek tedavi ve rehabilitasyon hizmeti veren Scandinavian Life Center (SLC) Türkiye temsilcisi Oya Demirel'e bir teklif de Uzakdoğu'dan geldi. İskandinav ülkelerindeki 1 milyonluk kapasiteye Çin'in de 2 milyonluk kapasitesi eklenince 'rehabilitasyon turizmi' pazarının önemi arttı. Bu pazar özellikle kış döneminde otelleri doldurmak için çok önemli bir kaynak durumunda.

YILLIK 3 BİN NORVEÇLİ

Türkiye- Çin Halk Cumhuriyeti İş Adamları Dostluk ve Dayanışma Derneği (TÜÇİAD) Başkanı Kemal Koçak ile Oya Demirel, bu potansiyelle ilgili bilgi verdi. Yıllık 3 bin Norveçliyi Antalya'da ağırladıklarını anlatan Demirel, rehabilitasyon gören turistlere hem tatil hem de tedavi olma şansı sunduklarını söyledi.

AYLIK 3 BİN 500 EURO

5 milyon nüfuslu Norveç'te 65 yaş üstü 1 milyon kişinin bulunduğuna dikkati çeken Oya Demirel, "Norveç'te devlet bakım için aylık 7 bin euro bütçe ayırıyor. Antalya'da 3 bin 500 euro'ya bu hizmet verilebiliyor. Gelip 6-8 ay Antalya'da kalanlar var" ifadelerini kullandı. Oya Demirel, Norveç operasyonlarının başarısı sonrası, Çin'den de teklif aldıklarını açıkladı.

İŞADAMLARI DA İSTİYOR
Koçak, Çin'de turizm olanağının bununla da sınırlı olmadığının altını çizdi. Çin'de üst gelir grubundan 80 milyon kişi olduğuna dikkat çeken Kemal Koçak, "Pasaport sahibi el üstünde tutuluyor. Devlet, Çinli işadamlarının diğer ülkelerdeki işletmeleri incelemesini ve işbirlikleri yapmalarını istiyor. Masraflarını da karşılıyor. Bu büyük pazardan Türkiye ancak 200 bin turist alabiliyor, bu artabilir" dedi. Çinli işadamlarının, Çin'in yeni yapılanan Hainan turizm bölgesi için Antalya'dan ortaklıklar aradığını da anlatan Koçak, "Antalya, Çin'de ortaklıklar yapabilir" şeklinde konuştu.

2 MİLYONLUK PAZAR
TÜÇİAD Başkanı Kemal Koçak 1.3 milyar nüfuslu Çin'de 65 yaş üstü bakıma ihtiyaç duyan kişi sayısının sürekli arttığını belirterek, "Devletin bakımını yaptığı 2 milyon kişi var. Antalya'ya getirerek rehabilitasyon hizmetini burada verebiliriz. İlk etapta 1 otelle başlayacağız. Memnuniyet durumunda bu rakam artacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış turizminde hedefte Çin var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN