Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'nın Noel süsü Antalya'dan

Giriş Tarihi: 26.12.2015
Avrupa'nın Noel süsü Antalya'dan
Türkiye'de mangal yakmada kullanılan çam kozalağı, Antalya'dan Avrupa'ya ihraç edilen Noel çelenklerinde kullanılıyor. Hıristiyanların Christmas veya Noel olarak bilinen kutsal bayramı ve yılbaşı kutlamaları için bu yıl yine Türk çiçekleri kullanılıyor. Antalya'da üretimi yapılan başta karanfil olmak üzere gerbera, ronanculus ve demet çiçek süslemelerinde kullanılan yeşilliklerden oluşan 50 milyon dal çiçeğin yılbaşı için ihracatı tamamlandı. Türk çiçek sektörünce kesme çiçeğin yanı sıra, Avrupa ülkelerine Noel kutlamaları için Antalya, Isparta ve Burdur'da köylüler tarafından dağlardan toplanan bitkilerden yapılan 2 milyona yakın Noel çelengi de ihraç edildi.

10 MİLYON DOLAR GELİR

Kesme çiçek, çelenk ve süs bitkileri ihracatından bu yılbaşındaki gelirin 10 milyon dolar civarında olduğunu açıklayan Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Rusya krizi nedeniyle yaşadıkları moral bozukluğundan sonra kesme çiçek ve süs bitkileri sektörünün eski rutinine döndüğünü, bu yılki ihracat rakamlarının da geçen yıl olduğu gibi 400 milyon dal civarında gerçekleştiğini açıkladı. Bu rakamın 50 milyon dalını yılbaşı sevkiyatının oluşturduğunu belirten Bağdatlıoğlu, "Çelenk ve çelenk ürünlerine bakıldığında ise yıl boyunca 6 milyon 200 bin dolarlık ihracat yapıldı" dedi.

KIRMIZI RENK TERCİHİ

Yılbaşında en çok ihracatın İngiltere, Hollanda, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine yapıldığını kaydeden Bağdatlıoğlu, "Christmas döneminde kırmızı ağırlıklı renkler tercih ediliyor. Rusya önemli bir pazarımızdı. Bu pazardaki azalmayı Avrupa'ya bir şekilde sübvanse edebildik, ama mart-nisan aylarında belli zorluklar bizi bekliyor. Bunun hazırlıklarını da şimdiden yapıyoruz. Ağırlıklı 40 ülkeye ihracat yapılırken, yılbaşı nedeniyle 27 ülkeye ürün gönderiyoruz. Tahmin ediyorum ki önümüzdeki yıl sağlanacak destek ve teşviklerle sektör büyümesini sürdürecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın Noel süsü Antalya'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN