Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalyalı Ruslara güvence

Giriş Tarihi: 28.12.2015
Antalyalı Ruslara güvence
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı'yı ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu, dernek girişinde İrina Balcı ve yöresel kıyafetli Rus çocukları tarafından karşılandı. Çocukların ikram ettiği ekmeği tuza banarak yiyen Bakan Çavuşoğlu, konuşmasını zaman zaman Rusça yaptı. Rus dernek üyelerine seslenen Çavuşoğlu, "Hiç merak etmeyin bir gün yine Türkiye- Rusya ilişkileri eski günlerine dönecektir. Biz buna hep önem veriyoruz. Başlattığımız ve gerçekleştireceğimiz önemli projelerimiz de var. Ve halkların arasında oluşan bu bağı koparmaya kimsenin gücü yetmez. Biraz daha sabredeceğiz" dedi.

HALKLAR KARDEŞTİR

24 Kasım'da herkesi üzen uçak düşürme olayının gerçekleştiğini hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, "Biz bu olaydan dolayı duyduğumuz üzüntüyü, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı olarak dile getirdik. Değişik platformlarda dile getirdik. Gerçekten üzüldük " dedi. "Umarım Rus dostlarımız attıkları adımları yeniden gözden geçirir" diyen Bakan Çavuşoğlu, "Biz Türkiye olarak, Rusya'nın Türkiye'ye dönük aldığı kararlar, attığı adımlara karşı herhangi olumsuz bir adım atmadık. Rusya'dan çekindiğimiz ya da suçluluk psikolojisi içinde olduğumuz için bu adımları atmadığımızı düşünmesinler, dedik. Tam tersi, Rusya'ya önem veriyoruz. Rusya bizim için sadece coğrafi bir komşu değil, bizim için önemli bir ortak, partner. O nedenle sabırla bekliyoruz, adım da atmıyoruz. İki halkın bundan etkilenmemesi için böyle adımlar atmadık. Bu süreçte Türkiye ve Antalya'da yaşayan Rus vatandaşlarına olumsuz bir davranışın olmadığı, tam tersine yetkililerin, Türk milletinin daha yakın davrandığını görüyoruz. Olması gereken de budur" ifadelerini kullandı.

KRİZ ORTAMI SONA ERSİN

Dernek Başkanı İrina Balcı da bu kriz ortamının biran evvel sona ermesini arzu ettiklerini söyledi. Türkiye'de krize rağmen kendilerine büyük yakınlık gösterildiğinin altını çizen Balcı, "Umarım yeniden barış ve sevgi dolu günler geri gelir" diye konuştu. Bakan Çavuşoğlu'ya, Rus iş kadını Valeria Aslanoğlu hobi amaçlı çizdiği Hürrem Sultan tablosunu hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalyalı Ruslara güvence
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN