Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Noel çelengiyle Antalya tanıtımı

Antalya Zeytinköy ile Burdur Bucak'ta yapıldıktan sonra Avrupa ülkelerine satılan Noel çelenginin hikayesi Alman TV'lerinde belgesel oldu

Giriş Tarihi: 6.1.2016
Noel çelengiyle Antalya tanıtımı
Antalya'nın Zeytinköy bölgesi ile Burdur'un Bucak ilçesi Melli köyünde üretilen Noel çelenklerinin yapım hikayesi (kapı süsü) Alman televizyonları ARD ve BR 1'de belgesel olarak yayınlandı. Almanya'dan gelen televizyon ekibi Noel çelengi üretip, pazarlayan işadamı Adnan Aksoy ile buluştu. Burdur'un Melli köyünde çelenklerin yapımında kullanılan ürünlerin dağlardan toplanmasından, Melli köyüne getirilmesi ve kadınlar tarafından çelenk haline getirilmesi aşamaları belgesel haline getirildi.

ZEYTİNKÖY'DE ÇEKİLDİ

Burdur'un Melli köyündeki çekimlerin ardından Alman televizyon ekibi, Antalya'nın Muratpaşa ilçesi Zeytinköy bölgesine (Yeşildere ve Doğuyaka Mahallesi) geldi. Burada da Noel çelenginin ürün haline gelişi görüntülendi. Alman televizyon ekibi daha sonra Antalya'nın önemli turistik merkezlerinde çekim yaptı. Belgesel önce ARD sonra da BR 1 televizyonlarında Noel öncesi gösterildi. Belgesele ayrıca televizyonun internet sitesinde yer verildi. İşadamı Adnan Aksoy, Türkiye'de üretilip Almanya'ya satılan bir ürünün ilk kez belgeselinin çekildiğini söyledi. Aksoy, 'Noel Çelengi Belgeseli' ile aynı zamanda Antalya'nın tanıtımın yapıldığına dikkat çekti. Belgeselin Almanya ile birlikte Almanca konuşan Avusturya'da da izlendiğini belirten Aksoy, "Antalya'nın Avrupa'da tanıtıma en çok ihtiyacı olduğu dönemde Noel çelengi ile Almanya'da tanıtımı oldu. Belgeseli internet yayını ile birlikte 40 milyon kişi izledi" dedi.

300 BİN ADET SATTIK
2015 yılı rakamlarını da açıklayan Aksoy, Noel çelengini Almanya, İngiltere, İspanya, Hollanda ve Belçika'ya ihraç ettiklerini belirterek, "2015 yılında 18 çeşit ürün ihraç ettik. Bu ülkelere 30 TIR'la 300 bin adet çiçek gönderdik. Karşılığında 1 milyon euro gelir elde ettik. Ev kadınlarına iş olanağı sağladık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Noel çelengiyle Antalya tanıtımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN