Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SDÜ'den can kurtaran buluş

Isparta SDÜ'de, el yapımı patlayıcıları (EYP) elektromanyetik dalgalar vasıtasıyla yarım metre uzaktan patlatabilecek bir sistem geliştirildi

Giriş Tarihi: 10.1.2016
SDÜ'den can kurtaran buluş
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz, teröristlerin yüzeye ve derine kablolar vasıtasıyla döşediği el yapımı patlayıcıları yarım metre uzaktan patlatmayı başardıklarını açıkladı. Sistemin uzaktan elektromanyetik dalgalar vasıtasıyla el yapımı sistemi kısa devre yaptırarak patlattığını belirten Öksüz, "Uzaktan dalgayı gönderip ark oluşturuyoruz. Bağlantı noktalarında elektronik devrelerini yakıyoruz" dedi.

KABLO ÇEKİYORLAR

Doğu ve Güneydoğu'da her gün şehit verildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Lütfi Öksüz, "Eskiden teröristler uzaktan kumandayla patlatıp güvenlik görevlilerimize zarar veriyorlardı. Ordumuz bunu jammer'larla (sinyal karıştırıcı, sinyal bozucu) çözdü. Terörist gruplar bunu geliştirerek, kablo çekerek bu sistemi basitleştirdi. 100- 200 metre uzaktan kablo çekerek bunları ateşliyorlar. Güvenlik güçlerinin henüz buna karşı bir önlemi yok. Bu nedenle sırf bu yüzden bile günde bir şehidimiz mutlaka oluyor. Dolayısıyla biz bu projeyi bunların önüne geçebilmek maksadıyla geliştirdik" ifadelerini kullandı.

DESTEK İSTİYORLAR

Teröristlerin yüzeyde ve gömülü olarak iki şekilde el yapımı patlayıcı hazırladıklarını söyleyen Prof. Dr. Lütfi Öksüz, "Yarım metreden biz enerjiyi transfer edip onların fünye sistemlerini patlatabiliyoruz. Fünye patlayınca bomba otomatik olarak patlıyor. Literatürde 25 metreye kadar genişletilmiş bu sistemler. Biz de gerekli destek verilirse bu sistemi kurabiliriz" diye konuştu. Sistemi gömülü patlayıcılarda denemediklerini belirten Prof. Dr. Lütfi Öksüz, yüzeydeki patlayıcılarda olumlu sonuçlar aldıklarını aktardı. İstenildiği takdirde geliştirdikleri projeye tespit sistemi de ekleyebileceklerini vurgulayan Prof. Dr. Öksüz, "Tespit sistemi kolay olan yanı. Zor olan bombayı yok etmek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SDÜ'den can kurtaran buluş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN