Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ferrarili müteahhide 900 yıl hapis istendi

Antalya'da 'Ferrarili müteahhit' olarak bilinen ve halen firarda olan Ahmet Sakızoğlu hakkında 900 yıla kadar hapis cezası istendi

Giriş Tarihi: 13.1.2016
Ferrarili müteahhide 900 yıl hapis istendi
Antalya Cumhuriyet Savcısı, proje üzerinden maket ev satarak 500 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla yargılanan Ahmet Sakızoğlu için 900 yıla kadar hapis cezası istedi. Ferrarili Müteahhit olarak bilinen Sakızoğlu 31 Mayıs 2013'te tutuklanmış ve 14 ay sonra tutuksuz yangılanmak üzere elektronik kelepçe ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. Sakızoğlu 31 Mart 2014'te Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisini fırsat bilip elektronik kelepçeyi kırıp kayıplara karışmıştı. Mahkeme aynı davada yargılanan Orhan Erdoğmuş'un da tutuklanmasına karar verdi.

DAVADA SONA GELİNDİ

Antalya Birinci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Tüner Çiçek, Hasan Keskin ile tutuksuz yargılanan Çağan Özdemir, Erhan Tuğrul, Orhan Erdoğmuş, Ufuk Kudağ, Ali Gököz, İsmail Erdoğmuş, ve Osman Mert Gönültaş katıldı. Mahkeme Başkanı Nihat Altuğ, duruşmanın sonuna gelindiğini belirtti. Mahkemeye mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı Ekrem Akkuş, Ahmet Sakızoğlu ve beraberindekilerin yüzlerce kişiyi nasıl dolandırdığını tek tek anlattı. Savcı, Sakızoğlu'nun liderliğin yaptığını iddia ettiği suç örgütünün arsa üzerine bina yapacağını vaat ederek vatandaşa maket daire satışı yaptığı, ev paralarının tamamını veya bir kısmını aldıktan sonra türlü bahaneler üreterek inşaata başlamadığı, mağdurlar ödedikleri paraların iadesini istediğinde ise başka arsalar üzerine yapacakları daireleri vaat ederek teslim tarihlerini ötelediğine dikkat çekti. Savcı, sanıkların "Örgüt kurmak, örgüte üye olmak ve nitelikli dolandırıcılık" suçlarını işlediklerine vurgu yaptı.

KIRMIZI BÜLTEN KARARI ÇIKTI
Sakızoğlu'nun nitelikli dolandırıcılık suçuna karıştığını ve 'Nitelikli dolandırıcılık ile örgüt kurmak' suçlarından 177 kez ayrı ayrı cezalandırılmasını talep eden Savcı sanığın 200 yıldan 900 yıla kadar hapsini istedi. Savcı ayrıca dosya kapsamında aralarında bir bankacının da bulunduğu 20 sanık hakkında ise 5 ile 35 yıl arasında hapisle cezalandırılması isterken, aynı davada yargılanan 13 sanığın ise örgüt suçundan beraatini talep etti. Duruşmada, Ahmet Sakızoğlu hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına, haklarında adli kontrol kararı verilen ve duruşmalara gelmeyerek kaçan Erol Er, Fatih Değer, Süleyman Kocaman ve Ümit Daldal'ın görüldüğü yerde tutuklanmasına karar verildi.

ÖZEL EKİP KURULDU
Sakızoğlu'nun yakalanması için polis özel ekip kurdu. Sakızoğlu'nun izini sadece Türkiye'de değil; yurt dışında ve Türki cumhuriyetlerde de süren özel ekip, Sakızoğlu'nun kimlik değiştirerek Suriyeli göçmenlerin arasına karışıp Avrupa'ya kaçtığı şüphesini de araştırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ferrarili müteahhide 900 yıl hapis istendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN