Zabıtaya yargı tokadı

Alanya Belediye Zabıtası'nın geçen yıl Ağustos ayında ilçedeki bir apartmanın tamamına uyguladığı 'çöp' cezası yargıdan döndü. Mahkeme 'varsayımla ceza olmaz' kararını verdi

Giriş Tarihi: 15.1.2016
Zabıtaya yargı tokadı
Antalya'nın Alanya ilçesinde MHP'li belediyenin uyguladığı cezalar yargıdan dönmeye başladı. Yaptığı ilginç uygulamalar ile halkı canından bezdiren Alanya Belediyesi'ne yargı 'dur' dedi. Alanya Belediyesi Zabıtası'nın bir apartmana komple uyguladığı 'çöp' cezası mahkemeden tokat gibi kararla döndü. Zabıta, ilçenin göbeğindeki apartmanın tüm sakinlerine tek tek çevreyi kirlettikleri gerekçesiyle ceza yazmıştı.

TEK TEK KİMLİK İSTEMİŞLERDİ

Alanya Belediyesi Zabıta ekipleri, 25 Ağustos Salı günü Şekerhane Mahallesi Tevfikiye Caddesi'ndeki Yıldız apartmanına giderek tüm dairelerin zillerini tek tek çalmış ve kapıyı açan apartman sakinlerinden Zabıta Komiseri R. Aydoğan, Memur K. Şen ve Görevli Y. Ünalan'dan oluşan ekip kimliklerini isteyerek, "Apartmanın etrafına çöp atmışısınız. Size ceza yazacağız" demişlerdi. İtirazlara rağmen, Alanya Belediyesi İdari Yaptırım Karar Tutanağı'nı tutarak binada yaşayanlar, Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi ve İdari Yargılama Usulü Kanunu'na istinaden, 'binanın çevresini çöp atarak kirlettikleri' gerekçesiyle 208'er lira para cezasına çarptırılmıştı. Binadaki 15 kişiye uygulanan cezaya isyan edenler soluğu mahkemede almıştı. Zabıtanın tutanaklara 'Fotoğrafla yerinde tespit edildi' notunu düşmesi üzerine, apartman sakinleri de binanın çevresinin fotoğraflarını çekerek temiz olduğunu tespit etmişti.

MAHKEME ÖRNEK BİR KARAR VERDİ

Apartman sakinlerinin Alanya Sulh Ceza Hakimliği'ne yaptığı başvuru karara bağlandı. Hakim Aysel Menekşe tarafından verilen kararda, "Fiilin işlendiğini ispata yarayacak bütün delillerin tutanakta belirtilmesi gerektiği, fotoğraflardan binanın alt kısmında bir marketin bulunduğu, evsel atıkların çöp kutusuna konulduğu, binanın etrafında yer alan evsel atık niteliğinde olmayan ambalaj ve broşür şeklindeki çöplerin itiraz eden tarafından atıldığına yönelik bir saptamanın yapıldığı, varsayımsal olarak bina önünde yer alan çöplerin itiraz eden tarafından atıldığının kabul edilemeyeceğinden cezanın usul ve yasaya aykırı olduğu ve cezanın kaldırılmasına karar verildi" denildi.

TÜM MASRAFLAR BELEDİYEYE
Örnek bir karara imza atan Alanya Sulh Ceza Hakimliği, kararın son bölümünde ikinci bir örnek karar verdi. Hakim Menekşe, idari yaptırım kararının kaldırılmasının yanında, karara aleyhte başvuruda bulunun Alanya Belediyesi'nin genel bütçedeki konumunu göz önüne alarak yatırılan yargılama giderlerinin hazineye bırakılmasına da hükmetti. Verilen kesin karara Alanya Belediyesi'nin itiraz hakkı bulunmuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zabıtaya yargı tokadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN