Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TARE ile gelen sağlık

Uz. Dr. İsmail Baltaoğlu 'Karaciğer Kanserinde Hedefe Yönelik Tedavi' olarak adlandırılan TARE uygulaması hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 16.1.2016
TARE ile gelen sağlık
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde bulunan Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Kliniği Uzmanı Dr. İsmail Baltaoğlu Karaciğer Kanserinde Hedefe Yönelik Tedavi olarak adlandırılan Transarteriyel Radyo Embolizasyon (TARE) hakkında açıklama bulundu. Yöntemin, kısa menzilli radyoaktif maddeyle kaplı mikroküreciklerin, direkt olarak tümörü besleyen damara veya yaygın hastalıkta karaciğeri besleyen ana damara verilmesiyle gerçekleştiğini belirten Baltaoğlu, "Tümörler bu sayede yüksek derecede lokal ışın dozuna maruz kalmakta ve aynı zamanda tümörü besleyen kan damarları tıkanmaktadır" dedi.

7 HASTAYA UYGULANDI

TARE'nin diğer lokal tedavilere göre tek seans olarak uygulanmasının yanı sıra, son yıllarda primer karaciğer kanserlerinde ve karaciğere sıçramış meme ve kolon kanseri gibi bazı kanser türleri tedavisinde, giderek artan bir sıklık ve etkinlikle uygulanmaya başlandığını belirten Uz. Dr. Baltaoğlu, bu yöntemin şu ana kadar Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, tedavi için uygun kriterleri taşıması kaydıyla, 2015 yılı Kasım ayından bugüne dek 7 hastaya başarıyla uygulandığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TARE ile gelen sağlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN