Güç birliğinin hedefi engellİ kampüsü

İlk güç birliği ile İşitme Engelliler Okulu'nun açılmasına vesile olan dernek dayanışmasının yeni hedefi engelliler kampusu. İlk destek Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'den geldi

Giriş Tarihi: 19.1.2016
Güç birliğinin hedefi engellİ kampüsü
Antalya'nın tek işitme engelliler okulunun hayata geçmesine vesile olan dernek dayanışmasının yeni hedefi engelliler kampüsü. Konuyla ilgili ilk önemli adım Antalya Yörükler Derneği'nin öncülüğünde Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde gerçekleşen 'Sessizliğimizin sesi olur musunuz' etkinliğinde atıldı.

GÖSTERİ SUNDULAR

Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlikte, ilk etkinlikle temelleri atılan Kepez İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencileri ile Engelliler Ritm Grubu, Modern Dans Grubu ve Melekler Özel Eğitim Merkezi öğrencileri gösteri sundu. Bedensel Engelliler Derneği, İşitme Engelliler Okulu, Melekler Engelsiz Yaşam Derneği'nin desteğiyle hayata geçen etkinliğe katılan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, engelliler kampusu konusunda destek sözü verdi.

GÜÇBİRLİĞİNİN HİKAYESİ

Melekler Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Yıldız Albayrak Sargın, geçtiğimiz yıl gerçekleşen ilk toplantının neticesinde Antalya'nın İşitme Engelliler Okulu'na kavuştuğunu hatırlatarak, bu okulun kuruluş hikayesini ve Yörükler Derneği'nin konuya nasıl dahil olduğunu da anlattı: "Konunun kahramanı derneğimiz üyesi ve Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman'ın asistanı Feyza Gedikli… Süreç, Feyza Gedikli'nin işitme engelli çocuğunun eğitim alanında yaşadığı sıkıntıların Abdullah Duman tarafından duyulmasıyla başladı. Bu sıkıntılara ve çabalara kulak veren Abdullah Duman, dernekleri bir araya getirerek 'Sessizliğimin Sesi Olur Musun' projesinin hayata geçmesinde önderlik yaptı. Bu çalışma, kurum ve kuruluşların desteklerini alarak İşitme Engelliler Okulu'nun kurulmasıyla son buldu."

DERNEKLERE ÇAĞRI YAPTI

Yıldız Albayrak Sargın, ağır düzeyde engellilerin eğitim alanında büyük sıkıntı yaşadığını ifade etti. Kendisi de rehberlik öğretmeni olan Sargın, ilkokul süresince okumayı bile öğrenemeyen engelli öğrencilerin olduğunu anlattı. Toplamda 20 dönümlük bir arazide böylesine kapsamlı bir eğitim merkezinin kurulabileceğini anlatan Yıldız Albayrak Sargın, "Bu konuda diğer engelli derneklerinden de destek bekliyoruz. Şu an sadece 3 tane engelli derneği destek veriyor. Konuyu devletin üst makamlarına da taşıyacağız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güç birliğinin hedefi engellİ kampüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN