Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Krizden çıkış yolları Antalya'da aranacak

Türk ihracatçıları Antalya'da buluşarak Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası tabloyu değerlendirecek

Giriş Tarihi: 21.1.2016
Krizden çıkış yolları Antalya'da aranacak
Türkiye İhracatçılar Meclisi çatısı altındaki ihracatçı birlikleri Antalya'da buluşuyor. 2 günlük arama konferansında, kriz ile ilgili alınabilecek önlemler tartışılacak. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, yaşanan uçak krizi öncesi Antalya'nın en büyük ticari partneri konumunda olan Rusya'nın uyguladığı yasakların etkisine değindi. Satıcı, yasakların henüz Rus halkı tarafından hissedilmediğini ifade etti. Rusya'nın 1 Ocak'ta Türk mallarına yasak koyacağını açıklamasının ardından yasaksız dönemi değerlendirmek adına Aralık ayında yoğun bir ihracatın gerçekleştiğini anlatan Satıcı, "Yasaklama başlamadan, ürünleri karşı tarafa yığalım, bir süre satabiliriz diye bir düşünce oldu. Rusya'ya gereğinden fazla yığılma olduğu için orada fiyatlar düştü. Şu an Rusya yaş sebze ve meyvede henüz krizi hissedebilmiş değil. Bunu Şubat ayında hissedecek" şeklinde konuştu.

YÜZDE 50'Sİ TÜRK MALIYDI

Türk ürünlerine kapıyı açmaması halinde Rusya'da fiyatların aşırı şekilde yükseleceğinin altını çizen Mustafa Satıcı, "Rusya başka ülkelerden uygun fiyata, uygun zamanda ürün tedarik edemezse, orada krizin etkileri daha çok sürecek" dedi. Rusya'ya yapılan son dakika ihracatı nedeniyle ürün fiyatlarında yaşanan artışın da Ocak ayıyla birlikte düştüğünü dile getiren Satıcı, "Şu anda fiyatlar mevsim normallerinde. Şubat başı gibi mevsim normallerinin altına ineceğini düşünüyoruz. Mayıs-Haziran döneminde fiyatlar dip yapabilir. Üretici zarar görebilir. İhracatı farklı kanallara yönlendirmek adına farklı devlet destekleri var.Onların artırılmasını talep ettik. Alternatif pazarlarla ilgili çalışmalar hızlanacak" dedi.

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ
Yaşanan krizin üreticiye etkisinin azalması için alternatif pazarlara yönelindiğini anlatan Satıcı, Rusya'nın sebze meyve ithal edebileceği yegane pazarların Fas ve Mısır olduğunu hatırlatarak, "Avrupa pazarında en büyük rakibimiz Fas. Rusya'nın Fas'tan ithalata ağırlık vermesiyle, Fas'tan Avrupa'ya yapılan ihracat azalacak. Fas fiyat iyi diye Rusya'ya yönelecek, Almanya'ya, Fransa'ya, İtalya'ya daha az ihracat yapacak. O boşluğu da biz dolduracağız" diye konuştu.

HÜLLEYE İZİN VERİLMEDİ

Rusya 2005 ve 2008 yıllarında da Türk mallarına dönemsel ambargolar uygulamıştı. Bu dönemlerde, Türk ihracatçısı, bir takım mevzuat boşluklarından yararlanarak Bulgaristan, Belarusya ve Moldova gibi komşu ülkeler aracılığıyla Rusya'ya ihracatı sürdürdü. Daha önce göz yumulan bu uygulamanın önüne Rusya'nın set çekmesiyle, Türk ihracatçısı başka ülkeler üzerinden de ihracatta zorluk yaşadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Krizden çıkış yolları Antalya'da aranacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN