Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülün azı da dert çoğu da

Giriş Tarihi: 23.1.2016
Gülün azı da dert çoğu da
Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, gül dikilen alanların artması konusunda pazar payının dikkate alınması gerektiğini söyledi. Isparta'nın gül çiçeği, gül yağı ve konkretinde dünya piyasasını belirleyen lider olduğunu hatırlatan Çelik üreticinin gelecek yıllarda mağdur olmaması için planlı hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

BEKLENTİ BÜYÜK
Çelik "Alana bakıldığında yeteri miktarda gül çiçeği bahçesinin olduğunu biliyoruz. Bugün nereden bakarsanız 22-25 bin dekar arası bir gül çiçeği bahçesi var. Bu alan Isparta'da gül yağı üreten firmaların taleplerini yeteri miktarda karşılayacak düzeyde. 2015 yılında 7 bin ton civarı rekolte bekliyorduk ancak 24 Nisan gecesinde yaşanan don verimi yüzde 30 düşürdü. Bu nedenle fiyatlarda bir artış oldu. 2016'da 7 bin tonun üzerinde rekolte bekliyoruz" dedi.

ÖNLEM ALINMALI

Gül dikim sahalarının artması noktasında her zaman tedbirli ve dikkatli olmak gerektiğini kaydeden Çelik, "Ben 30 yıldır GÜLBİRLİK'teyim. Geçmişte bir yılda 12 bin ton gül çiçeği rekoltesi olduğu dönemleri gördüm. Bunun 4 bin 500 kiloya kadar düştüğüne de tanık oldum. Bunun yokluğu da çokluğu da derttir. Isparta olarak gül çiçeğinde sektörde dünya lideriyiz. Bunu kaybetmemek gerek. Az üretim yaparsanız sizi kimse dikkate almaz. Aşırı üretim olursa da fiyat düşer" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülün azı da dert çoğu da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN