Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoca'nın adamları son vurgunu yaptı

Giriş Tarihi: 23.1.2016
Hoca'nın adamları son vurgunu yaptı

A-Kent kartlarındaki paralarını alamayan vatandaşlar şirketin kapısına dayandı. Hoca'nın Antalya'ya getirdiği A-Kent yetkilileri sırra kadem bastı

Antalya'da yeni yıl öncesine kadar toplu ulaşımda kullanılan Halk Kart'ın işletmecisi A-Kent'e ait kartlarındaki paralarını geri alamayan vatandaşlar firmasının kapısına dayandı. Karşılarında muhatap bulamayan vatandaşlar tepki olarak kartlarını kırdı. Eski Antalya Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Mustafa Akaydın tarafından görev süresi boyunca hiçbir sözleşme olmadan toplu ulaşımda elektronik kart sistemini işletmesine göz yumulan A-Kent firması giderayak son bir vurguna imza attı. Firma vatandaşların kartlarında kalan milyonlarca lira ile sırra kadem bastı. 2010 yılından 2015 yılına toplu taşımada kullanılan elektronik kart sistemini işleten A-Kent A.Ş'nin izine ulaşılamıyor. Firmanın kart ve sistem bilgilerini de Antalya Büyükşehir Belediyesi ile paylaşmadığı belirlendi.

SAVCILARA ÇAĞRI VAR


A-Kent firmasının kartlardaki bakiyeleri vatandaşlara geri ödememesi Antalya'da vatandaşı isyan ettirdi. Vatandaşlar, Halk Kart'tan önce kullanılan Ant-Kart'ı işleten firmanın kartlarda kalan bakiyeleri kuruşu kuruşuna ödeyip sistemi kapattığını belirtti. A-Kent'in bilgileri de paylaşmadığı için vatandaşların kartlarına yükledikleri ancak kullanamadıkları paraların toplamda ne kadar tuttuğu tam olarak hesaplanamıyor. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, A-Kent'te muhatap bulamamaktan dolayı Cumhuriyet Savcıları'nı göreve çağırdı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ise bilgi paylaşımı olmadığı için vatandaşa yardımcı olamamanın çaresizliğini yaşıyor.

MAHKEMEYE GİDECEĞİZ

Ailecek kartlarında 50 lira olduğunu kaydeden Hasan Aynalı, "Kartlarımdaki paraları almak için geldim. Ama kapı duvar. Kiminle görüşeceğiz. Muhatabımız şirket ama görüşemiyoruz. A-Kent parasını yatırdık ama paramızı geri alamıyoruz. İşin sonu tüketici mahkemesine gidecek. Şimdi otobüse biniyoruz, kaptan emekli olduğumuz için 1 lira ver geç diyor. Ama nereye kadar sürecek böyle. Kartta para var ve geri alamıyorsun. Mağdur olduk" diye konuştu.

MUHATAP BULAMIYORUZ

Emekli Ali Kara, 3 adet kartının olduğunu belirterek, "Kartlarımda 30 liram var. Paramın geri verilmesini istiyorum. Hangi otobüse binsem bu kart geçmiyor. Paramızın tahsili için şirkete geldik ama kapı bize duvar oldu. İçeride kimse yok muhatap bulamıyoruz. Bize desinler ki kardeşim bu parayı vermiyorum. Ben de ona göre hareket edeyim. Mahkeme veya tüketici haklarına başvuru yapayım. Davamı açayım. Muhatabım kim? Ben paramı bu şirkete yatırdım" dedi.

PARAYI AKAYDIN ÖDESİN

Paralarını alamayan vatandaşlar A-Kent'in kapısına dayandı ancak hiçbir yetkiliye ulaşamadı. Firmanın yaptığını vurgun olarak niteleyen vatandaşlar sorumluların paralarını ödemesini istedi. Kimseyle görüşemeyen 50 kadar vatandaş tepki olarak kartlarını kırıp, şirket binasının önüne attı. Firmanın yaptığı vurgunun sorumlusu olarak Mustafa Akaydın'ı gören Antalyalılar kartlarında kalan paraları onun ödemesi gerektiğini savunarak, "Halk Kart'ınla halkı perişan ettin" diye tepki gösterdi.

BİZİ RESMEN DOLANDIRDILAR

Emekli Mustafa Sarıca, eşi ve kendisinin kartında 33 lira kaldığını ifade ederek, "Kartların içindeki parayı alacak bir ilgili bulamıyorum. Haklarımı sonuna kadar arayacağım. Şirkete geldim ama muhatap bulamıyorum. Paramı istiyorum. Antalya'nın merkez nüfusu 1 milyon. En az 500 bin kişinin kartı var. İçinde en az 10 lira olsa 5 milyon lira yapar. Nerede bu paralar? Bu dolandırıcılık değil mi? Hakkımı arayacağım" dedi.

ÇOCUKLARIMIN PARASI

İnşat işçiliği yapan Murat Kaya, "Şu an çocuklarımla birlikte 4 kartımız var. Çocuğumun simit parasını A-Kent'e yatırdım. Kartın içindeki paraları alamıyorum. Sorumlular nerede? Bizimle kim ilgilenecek? Yetkili yerlere başvurumuzu yapacağız" diyerek tepkisini dile getirdi.

ÖĞRENCİLER MAĞDUR

Tevhik Lamal ise öğrencileri temsil ettiğini belirterek, "İndirimli kartlar kullanıyoruz. Kartlara ücret verdik ve içinde öğrenci olduğumuz için ciddi yükleme miktarı var. Muhatap bulamıyoruz. Şirket ödemeyecekse, bu paralarımızı bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ödesin" diye konuştu.

HALA YARGILANIYORLAR

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın dahil 25 sanık ve A-Kent firmasının yargılandığı usulsüzlük ğü davası ise Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. Davada dönemin CHP'li meclis üyeleri ve firma yetkililerinin de bulunduğu 25 kişi, "İhaleye fesat karıştırma, irtikap ve edimin ifasına fesat karıştırma, resmi belgede sahtecilik" suçlamalarıyla yargılanıyor. Akaydın'ın elektronik bilet sisteminde yaptığı usulsüzlükler nedeni ile yargılandığını hatırlatan bir vatandaş ise, "O vekil olup kendisini kurtardı olan Antalyalılara oldu" dedi. A- Kent'in Lara'daki merkez binası önünde bekleyen vatandaşlar, yetkili bir kişiye ulaşamayınca olaysız bir şekilde dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca'nın adamları son vurgunu yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN