'Panik Rusya'nın işine gelir'

Giriş Tarihi: 23.1.2016
'Panik Rusya'nın işine gelir'

Türkiye'nin yaş sebze meyve ihracatı sektörünün önde gelen isimleri Antalya'da bir araya geldi. Toplantıda Rusya ile yaşanan kriz değerlendirildi ve alternatif pazarlar konusu masaya yatırıldı

Yaş Meyve ve Sebze Sektöründe Alternatif Pazarlar Ortak Akıl Toplantısı, Türkiye'de sektörün önde gelen isimlerini Antalya'da buluşturdu. İki gün sürecek arama konferansının açılışında konuşan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya'nın yaptırımları karşısında sektörde oluşacak panik havasına karşı uyardı. Satıcı, "Burada eğer bir panik havası oluşturursak bu zaten karşı tarafın hedeflediği noktaya onları götürmek anlamına gelir. Rusya çok büyük bir pazar. Firmalarımızı başka pazarlara yönlendirmek adına çalışmalar yapıyoruz" şeklinde konuştu.

123 ÜLKEYE İHRACAT

Türkiye ekonomisinin hızlı büyüme rekorları kırdığı dönemlerde bile sektörün iklimsel ve ekonomik bir takım sıkıntılar yaşadığını hatırlatan Satıcı, "Birçok sorunla uğraştığımız geçmiş yılların muhasebesini yaptığımız da bugün yaşanan sorunların hep beraber üstesinden geleceğine inanıyoruz. Dünyanın yaklaşık 123 ülkesine ihracat yapıyoruz. Ayak basmadığımız yer kalmadı" dedi.

KRİZİN ÖNCEDEN ÖNGÖRDÜK

Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak ise Rusya'yla yaşanan uçak krizi nedeniyle sektörün ciddi bir pazar kaybına uğradığını ifade ederek, "Rusya yaş meyve sebze sektörünün birinci sıradaki ihracatımızın yaklaşık yüzde 40'nı gerçekleştirdiğimiz bir pazar. Biz geleceği yıllar öncesinden okuduk. Zaman zaman siyasi açıdan Rusya ile yaşanan her sıkıntıda bizim sektörümüzün ciddi kayıplar yaşadığını görüyorduk. Alternatif pazarlar arayışına yıllar önce başlamıştık. Ama alternatif pazarların oluşturulması ve geliştirilmesi kolay olmayacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Panik Rusya'nın işine gelir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN